لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

زرتشت احمدی راغب،‌ فعال مدنی در گفتگو با صدای آمریکا:‌ با گسترش مشکلات اقتصادی یک فاجعه در انتظار محرومان ایران است


زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی در ایران، وضعیت اقتصادی و معیشتی به وجود آمده پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران را اسفبار اعلام کرد و گفت: اقتصاد در ایران با فروپاشی مواجه شده و در حال حاضر بخش کارگری،‌ محرومان و فقرا در جامعه با یک فاجعه روبرو هستند.

این فعال مدنی روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین در گفتگو با صدای آمریکا با اشاره به ۴ دهه مدیریت ناکارآمد و کارنامه سیاه مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت: مردم با وجود این کارنامه سیاه هیچ گاه به حکومت اسلامی اعتماد نکردند و در این سال‌ها هر چه مقامات جمهوری اسلامی گفتند، عکس آن را انجام دادند و در وضعیت وحشتناک شیوع این ویروس مرگبار نیز بخش کارگری و محرومان مجبور شدند با وجود اعلام قرنطینه برای به دست آوردن لقمه نانی از منزل خارج شوند.

با شیوع ویروس کرونا و آغاز قرنطینه در شهرهای مختلف ایران و همچنین افزایش قیمت کالاهای اساسی، بخش عظیمی از مردم، مخصوصا افرادی که مجبور به انجام کارهای روزانه برای کسب درآمد هستند، در این روزها با مشکلات اقتصادی فراوانی روبرو شد‌ه‌اند.

زرتشت احمدی راغب می‌گوید: در شرایط عادی و پیش از شیوع این ویروس که دنیا در وضعیت کاملا طبیعی به سر می‌برد، اقتصاد ایران فروپاشیده و ورشکسته بود و در حال حاضر نیز با توجه به شیوع این ویروس مرگبار که مردم مجبور شده‌اند برای حفظ جان خود در خانه بمانند شرایط اقتصادی کشور بدتر از گذشته شده است.

این فعال کارگری همچنین با اشاره به گسترش فقر و بیکاری در جامعه ایران می‌گوید، جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته درآمدهای حاصله از فروش نفت‌، گاز، و صادرات را به جای آنکه به مردم خود اختصاص دهد، هزینه حمایت از گروه‌های تروریستی مانند‌ حزب الله لبنان،‌ حشدالشعبی، حفظ بشار اسد در سوریه‌، و یا بنیادهای مذهبی مانند آستان قدس رضوی کرده است و در شرایط نامساعد فعلی منابعی ندارد که به مردم خود کمک کند.

زرتشت احمدی راغب می‌گوید، به دلیل همین سوءمدیریت‌ها تردید نباید کرد که بحران‌ها تازه‌ای همچون بحران بیکاری و ورشکستگی بیشتر اقتصادی برای مردم ایران در راه است و باید آماده خیزش‌های تازه مردمی باشیم.

وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه ۶ اسفند گفت ما نگران آن هستیم که ایران درباره شیوع کرونا در این کشور مخفی‌کاری کرده باشد. او روز جمعه ۹ اسفند نیز بار دیگر گفت که از بابت مخفی‌کاری ایران نگران است.

از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشنهاد همکاری کامل برای کمک‌رسانی به مردم ایران را داد. اما رژیم ایران این پیشنهاد را رد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در تاریخ ۵ فروردین گفت: «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG