لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

خامنه ای بی اعتنائی به شکايات خودی ها از احمدی نژاد را کنار می گذارد؟


خامنه ای بی اعتنائی به شکايات خودی ها از احمدی نژاد را کنار می گذارد؟
خامنه ای بی اعتنائی به شکايات خودی ها از احمدی نژاد را کنار می گذارد؟

نشنال، روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زيرعنوان "ياران احمدی نژاد در معرض اتهام اصول گرايان" می نويسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران می گويد اتهامات حاکی از فساد در سطحی بالا عليه محمد رضا رحيمی معاون اول رياست جمهوری، که عمدتا توسط رقبای اصول گرا عنوان شده است، بی اساس است و انگيزه سياسی دارد.

آقای احمدی نژاد هفته گذشته در پايان يک جلسه کابينه به خبرنگاران گفت آقای رحيمی از برادران بسيارخوب، پاک و مومن دولت است.

دفاع رئيس جمهوری از آقای رحيمی جوابی تند به طرح اتهامات جديد حاکی از فساد توسط الياس نادران، قانون گذارسرشناس، در يک برنامه زنده تلويزيون دولتی درهفته گذشته بود. او از قوه قضائيه به سبب معلق گذاشتن تعقيب آقای رحيمی برای فساد انتقاد کرده بود.

آقای نادران که نخست در آوريل ۲۰۱۰ اتهامات فساد عليه آقای رحيمی را علنی ساخت گفته است مدارکی دارد که ثابت می کند آقای رحيمی رئيس باند فسادی است که به "حلقه فاطمی" شهرت يافته است. يازده عضو باند موسوم به فاطمی برای دخيل بودن در پرونده مرتبط با يک اختلاس دولتی در زندان در انتظار محاکمه به سر می برند.

قانون گذاران سرشناس ديگر، از جمله احمد توکلی و علی مطهری، ضمن پشتيبانی از ادعای آقای نادران خواستار محاکمه آقای رحيمی شده اند.

اين قانون گذاران همچنين آقای رحيمی را متهم کرده اند چند سال قبل هنگامی که معاون پارلمانی بود برای کسب رای موافق به يک لايحه دولت مقادير کلانی از پول دولت را صرف رشوه دادن به قانون گذاران کرد. آنان همچنين می گويند آقای رحيمی از نفوذ خود در کمک به ديگران برای فراراز عدالت استفاده کرده است.

آقای رحيمی با امتناع از اظهار نظر علنی نسبت به اين اتهامات عليه آقای نادران و علی مطهری، يک قانون گذار اصلاح گرای ديگر، بخاطر اتهام زنی، شکايت کرده است.

آقای رحيمی که يکی از مورد اعتماد ترين افراد نزديک به رئيس جمهوری است رياست کميته ويژه دولتی ضد فساد مالی را برعهده دارد.

غلامحسين محسنی اژه ای دادستان کل کشور ماه گذشته تائيد کرد که آقای رحيمی با اتهامات فسادی روبروست که مستلزم تحقيق است. آقای محسنی اژه ای نخستين مقام قضائی است که علنا گفته است آقای رحيمی متهم به فساد است و مورد تحقيق قرار گرفته است.

تحليلگران می گويند پرمعنا خواهد بود اگر آقای رحيمی محاکمه شود.

تحليگری در تهران، که به شرط معرفی نشدن صحبت می کرد، گفت "اقدامی اين چنين بدان معنا خواهد بود که ولی فقيه سرانجام تصميم گرفته است نبايد تمامی حمايت خود را به رئيس جمهوری اختصاص بدهد و به شکايات اصول گرايان ديگر از او بی اعتنا بماند".

XS
SM
MD
LG