لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۷

کلیپ ضدآمریکایی جنجالی شد؛ روزنامه جوان: ساخت فیلم هندی با هزینه هالیوودی


نمایی از کلیپ "ایستاده‌ایم ۲"

تهیه و انتشار یک کلیپ پرهزینه در ایران با انتقادات بسیار زیادی در شبکه‌های اجتماعی و حتی رسانه‌های اصولگرا مواجه شده است. از جمله روزنامه اصولگرای "جوان" که این کلیپ "ضدآمریکایی" را "فیلم هندی" نامیده است.

کلیپ "ایستاده‌ایم ۲" روز چهارشنبه ۲۷ مرداد ماه پس از تبلیغات فراوان و با حضور جمعی از مقامات سپاه پاسداران و حوزه هنری رونمایی شد.

این کلیپ به سفارش "حوزه هنری" یکی از نهادهای زیر مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی ساخته شده و شلیک ناو آمریکایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران در تابستان ۱۳۶۷ را موضوع محوری قرار داده است. در انتهای این کلیپ خشم جوانان ایرانی باعث غرق شدن تجهیزات دریایی آمریکا می‌شود.

این کلیپ در مراسم رونمایی با تجلیل فراوان مواجه شد. حسین یکتا، "مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء" گفت که مجذوب این اثر شده و بسیار خوشحال است که چنین آثاری "لبخند را بر لبان مقام معظم رهبری آورده است".

سعید قاسمی، یکی دیگر از مقامات سپاه پاسداران هم سازندگان این کلیپ را "فردوسی‌های انقلاب اسلامی" نامید و گفت که "نشئه" این اثر شده است. اما اشاره سعید قاسمی به هزینه ساخت این کلیپ، سرنخی شد تا در روزهای آینده حتی رسانه‌های اصولگرا زبان به انتقاد باز کنند.

آقای قاسمی گفت که با شنیدن هزینه ساخت کلیپ، "سرم سوت کشید" اما چاره‌ای نیست چون اگر در دوره "پسابرجام" این هزینه‌ها نشود، به جیب "صفدر" [اشاره به موضوع حقوق‌های نامتعارف و صفدر حسینی] می‌رود.

پس از آن بود که روزنامه اصولگرای جوان، وابسته به سپاه پاسداران هزینه ساخت این کلیپ را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان ذکر کرد و نوشت که با هزینه "هالیوودی" کلیپ "بالیوودی" ساخته‌اند.

به نوشته این روزنامه پریدن جوانان پرچم به دست از روی گلوله توپ و غرق کردن ناو آمریکایی با یک فریاد، "ایده فیلم هندی" است.

این موضوع در شبکه‌های اجتماعی هم بازتاب گسترده‌ای داشت و بسیاری به این نکته پرداختند که با این هزینه می‌شود یک فیلم سینمایی فاخر با مدت زمان حدود ۹۰ دقیقه تهیه کرد، درحالی که صرف یک کلیپ ۷ دقیقه‌ای شده است.

XS
SM
MD
LG