لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

راه حلی برای دور زدن لغو کنسرتها؛ سالار عقیلی کنسرت آنلاین برگزار کرد


سالار عقیلی
سالار عقیلی

سالار عقیلی و ارکستر ملل به رهبری "سهراب کاشف" کنسرتی را در تالار اندیشه حوزه هنری در تهران برگزار کردند که بصورت زنده از طریق سامانه "حام" پخش شد. به گفته برگزارکنندگان، این کنسرت آنلاین با استقبال مناسبی از سوی هنردوستان همراه بود و بیش از سی هزار بیننده در فضای مجازی داشت.

در این کنسرت "سالار عقیلی" و ارکستر ملل آثاری از "پیمان سلطانی" نوازنده، اهنگساز و موسیقیدان نامدار ایرانی اجرا شد، او بنیانگذار و رهبر دائمی ارکستر ملل است که در گذشته با نام "ارکستر پرسپولیس" شناخته می شد.

در بخش نخست قطعات "عاشقانه" و در بخش دوم قطعات‌ "میهنی" از ساخته‌های پیمان سلطانی اجرا شد. این دو رپرتوار پیش از این در قالب دو آلبوم جداگانه ضبط شده و یکی از آنها با عنوان "عاشق می‌شویم" منتشر شده است.

گروه ارکستر ملل
گروه ارکستر ملل

در تالار اندیشه حوزه هنری، گروهی از هنرمندان، چهره های مشهور، شخصیت های فرهنگی و خانواده شهدا حضور داشتند و از نزدیک شاهد اجرای کنسرت بودند. برنامه به دلیل استقبال زیاد کاربران اینترنتی با نیم ساعت تأخیر آغاز شد تا با رفع مشکلات تکنیکی، امکان تماشای زنده کنسرت از طریق آنلاین فراهم شود.

در همین حال به گفته مسئولین "سامانه حام" در ادامه برنامه های خیریه این مرکز، این کنسرت اینترنتی بصورت رایگان برای بیماران و سالمندان "آسایشگاه کهریزک" پخش شد. کنسرت های اینترنتی قبلی این سامانه هم بصورت رایگان برای بیماران سازمان های خیریه ای چون "محک" پخش شده بود.

"حام" یک سامانه تفریحی است که خدمات گوناگونی را در حوزه موسیقی و سرگرمی به کاربران فضای مجازی ارائه می دهد. پخش کنسرت های اینترنتی هنرمندان ایرانی از طریق این سامانه از چندی پیش آغاز شده، علاقمندان برای تماشای این برنامه ها باید ثبت نام کرده و مبلغی را پرداخت کنند.

از کنسرت های آنلاینی که در گذشته به همین صورت اجرا شد، می توان به برنامه های علیرضا قربانی، حجت اشرف زاده و گروه "دنگ شو" اشاره کرد.

در ماههای اخیر سالار عقیقی خواننده صاحب نام ایرانی با مشکلات گوناگونی مواجه شده و تعدادی از کنسرت های او به دلایل متفاوتی لغو شد، از جمله آخرین برنامه او در شهر سبزوار که با دستور مستقیم دادستانی برگزار نشد.

سالار عقیلی
سالار عقیلی

این در حالی است که مجوز اجرای تمامی این کنسرت ها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده بود و هیچ مشکل قانونی نداشت، همین موضوع بحثهای داغی را میان مسئولین قوه قضایی و دولت را به دنبال داشت.

بسیاری از خواننده ها و گروههای موسیقی در ایران با استقبال از برگزاری کنسرت های آنلاین، از تمایل خود برای برگزاری چنین برنامه هایی خبر دادند. به عقیده آنها استفاده از فناوری و امکانات جدید در فضای مجازی، روش مناسبی برای مقابله با محدودیت ها و مشکلات موجود در حوزه موسیقی است.

XS
SM
MD
LG