لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

رایان کوپر: اگر کلینتون در برجام اخلال نکند، ایران می تواند به یک دموکراسی اسلامی تبدیل شود


رایان کوپر: بنیاد کلینتون حدود ۱۰ میلیون دلار کمک مالی از عربستان دریافت کرده است.
رایان کوپر: بنیاد کلینتون حدود ۱۰ میلیون دلار کمک مالی از عربستان دریافت کرده است.

نشریه بین المللی "د ویک" (The Week) در مقاله ای به موضع هیلاری کلینتون در صورت رسیدن به مقام ریاست جمهوری آمریکا در مورد برجام اشاره کرده و نوشته است، او از تقویت مهمترین فرصت ایجاد شده در چارچوب توافق جامع اتمی، که همان بازگشت مسوولانه ایران به جامعه جهانی است، دریغ خواهد کرد.

به ادعای رایان کوپر نویسنده این مقاله، خانم کلینتون همواره در دوران تصدی پست های دولتی خود، از دیدگاه شکاک و تندی برخوردار بوده، و ابایی از استفاده از نیروی نظامی برای حل معضلات نداشته است.

نویسنده می گوید کلینتون روابط نزدیکی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دارد و ترجیح می دهد که روابط با ریاض، رقیب منطقه ای ایران، را بهبود بخشد؛ نمونه آن تشویق فروش جنگنده های پیشرفته به ریاض بود، ضمن آن که بنیاد کلینتون حدود ۱۰ میلیون دلار کمک مالی از عربستان دریافت کرده است.

بنا به نظرآقای کوپر، در صورتی که خانم کلینتون مسیر اختلال در برجام را پیش نگیرد، ایران می تواند در دراز مدت به یک دموکراسی اسلامی که هنجارها و نهادهای بین المللی را پذیرا است، تبدیل شود.

به گفته او، این ایران، به عنوان بدیلی در برابر گروه های جهادی قد علم خواهد کرد و می تواند نشان دهد که اسلام با دموکراسی و آزادی سازگار است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG