لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

کلینتون درباره نفوذ ایران به کشورهای آمریکای لاتین هشدار می دهد


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، کشورهای آمریکای لاتین را تشویق کرده است در مورد برقراری مناسبات با ایران، «دوبار بیاندیشند.»

کلینتون روز جمعه در یک کنفرانس سیاسی در محل وزارت امور خارجه، ایران را «حامی و صادر کننده اصلی تروریسم در جهان» نامید و در جلسه پرسش و پاسخ گفت آمریکا با کشورهای خارج از نیمکره غربی مانند چین که سرگرم فعالیت های قانونی بازرگانی و سرمایه گذاری در آمریکای لاتین هستند مشکلی ندارد، اما گفت مقامات آمریکایی نسبت به آنچه او آن را «علاقه ایران به پیشبرد خود» در کشورهایی مانند ونزوئلا و بولیوی توصیف کرد نگران هستند و افزود دادن اجازه ریشه گرفتن نفوذ ایران، «عقیده ای بسیار بد برای کشورهای درگیر است.»

او ابراز امیدواری کرد کشورها تشخیص دهند که ایران حامی و صادر کننده عمده تروریسم در جهان است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت سپاه پاسداران انقلاب بر کنترل خود بر کشور می افزاید و عمیقا در اقتصاد و امنیت ایران درگیر است.

کلینتون گفت به گمان او اگر کشورها می خواهند با ایران گرم بگیرند، باید به پیامدهایی که ممکن است برای آنها داشته باشد فکر کنند.

پیشتر نیز مقامات پنتاگون در این باره ابراز نگرانی کرده اند. از جمله رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در اوایل سال جاری در توضیحاتی در یک کمیته سنا گفت او نگران مداخله ایران در آمریکای لاتین است.

XS
SM
MD
LG