لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

موافقت‌نامه همکاری نظامی ایران و چین امضا شد


دیدار وزیر دفاع چین با وزیر دفاع ایران
دیدار وزیر دفاع چین با وزیر دفاع ایران

وزیر دفاع چین ضمن دیدار با مقامات نظامی ایران در تهران، یک موافقت‌نامه همکاری نظامی بین ایران و چین را امضا کرد.

ژنرال چانگ وان چوان، وزیر دفاع جمهوری خلق چین روز دوشنبه ۲۴ آبان در دیدار با حسین دهقان، وزیر دفاع ایران یک موافقت‌نامه امضا کرد که وزارت دفاع ایران آن را موافقت‌نامه «همکاری‌های دفاعی-نظامی» نامیده است.

سرتیپ حسین دهقان، وزیر دفاع ایران در این دیدار تاکید کرد که ارتقای همکاری‌های نظامی ایران و چین یکی از «اولویت‌های اصلی دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی» است.

به گفته او ایران آماده یک حرکت دسته‌جمعی برای مقابله با تهدید داعش و تروریسم است و معتقد است چین می‌تواند نقش بسیار مهمی در این فرآیند داشته باشد.

آقای چوان همچنین با محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران دیدار کرد و آقای باقری در این دیدار چین را دوست بسیار خوب ایران توصیف کرد.

سرلشکر محمد باقری که عالی‌ترین مقام نظامی ایران است پس از این دیدار به خبرنگاران گفت کمیسیون مشترکی تشکیل شده تا برای «تقویت و تحکیم امنیت دو کشور» فعالیت کند.

به گفته او، جمهوری اسلامی ایران آماده است تا «تجربیاتی را که در همکاری مشترک با دولت‌های محترم سوریه و عراق بدست آورده» در اختیار کشور چین قرار دهد.

این دومین سفر وزیر دفاع چین به ایران در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است. دو سال پیش نیز حسین دهقان، وزیر دفاع ایران سفری به پکن داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG