لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

برخلاف ادعای مقامات؛ مسافران چینی همچنان به ایران وارد می شوند


در حالی که مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند، ورود مسافران چینی به کشور متوقف می شود، گزارش‌ها حاکی از انتقال این مسافران از سایر فرودگاه‌ها به ایران است.

براساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، مسافران چینی در استانبول که از سوی شرکت های هواپیمایی ترکیه و دیگر کشورها پذیرفته نشده اند، از سوی شرکت هواپیمایی ماهان در صف سوار شدن به هواپیما هستند.

یکی از شاهدان در این ویدئو گفت که قرار است این مسافران از سوی شرکت ماهان به ایران ترانزیت و پس از آن به چین برگرداننده شوند.

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند ورود مسافران چینی به ایران متوقف می‌شود. مدیرکل روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی درباره پروازهای شرکت ماهان گفته بود که این شرکت دو پرواز به مقصد شانگهای و گوانگجو داشت که روز گذشته ساعت ۱۲ انجام شده بود، اما چون آن هواپیماها ملکی ایران بودند و باید به کشور برمی‌گشتند، بامداد روز شنبه کشور برگشتند و پس از آن هیچ پرواز مستقیمی به/از کشور چین در فرودگاه امام تا مصوبه بعدی وجود ندارد.

این اظهارات در حالی است که بهرام پارسایی، نماینده مجلس روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه در یک توئیت نوشت: برخلاف تصمیم دولت، همچنان شاهد ورود مسافر از چین به ایران و انتقال مسافران چینی از سایر فرودگاههای جهان، توسط ایرلاین‌های ایرانی هستیم. آیا سازمان هواپیمایی، خودمختار است و تابع دولت نیست؟»

او در ادامه نوشت اين سرپيچى و سوانح هوایی روزهای اخیر نشان می‌دهد که حفظ مديران نالايق، مهمتر از جان مردم است.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی از موارد مشکوک ابتلا به کرونا در ایران گزارش شد اما مقامات بهداشتی ایران قویا آنها را رد کردند. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خبر از شناسایی ۶ مورد مشکوک ویروس کرونا در استان‌های یزد، تبریز، قم و تهران را داد. چند ساعت بعد از انتشار این گزارش، مقام های ایران ادعا کردند براساس آزمایش‌های و بررسی‌های صورت گرفته، همه موراد منفی بوده است. اظهارنظر سریع آنها در حالی بود که در برخی کشورها از جمله آمریکا، بررسی موارد مشکوک دست کم دو روز زمان برده است.

در این بین حضور بیش از ۷۰ دانشجوی ایرانی در شهر ووهان چین که منبع آغاز شیوع این بیماری بوده،‌ خبرساز شده است. آنها چند روز است که خواستار بازگشت به ایران هستند اما روز جمعه بالاخره مقامات از زمینه سازی برای بازگشت آن‌ها خبر دادند.

در حال حاضر چین برای جلوگیری از شیوع این ویروس تمام شهرهای استان هوئبی از جمله شهر ووهان مرکز شیوع این بیماری را قرنطینه کرده است.

این اولین‌بار نیست که ویروس کرونا در چین و یا کشورهای دیگر مشاهده می‌شود، پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که این ویروس در سال ۱۳۹۳ جان یک شهروند ایرانی را گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG