لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

همزمان با تناقض درباره گزارش موارد ابتلا به کرونا؛ ایران پرواز‌ مسافران چینی را محدود کرد


تصویر مزبوط به بررسی مسافران در ورودی فرودگاه بین المللی امام خمینی
تصویر مزبوط به بررسی مسافران در ورودی فرودگاه بین المللی امام خمینی

در حالیکه برخی گزارش‌های متناقض توسط مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا منتشر شده، در تازه ترین اقدام، جمهوری اسلامی اعلام کرد ورود مسافران چینی به ایران متوقف می‌شود.

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۱۱ بهمن در واکنش به درخواست وزیر بهداشت در رابطه با جلوگیری از ورود مسافران چینی به ایران با انتشار متنی در توئیتر خود اعلام کرده است که جمهوری اسلامی محدودیت‌های را در این رابطه اعمال خواهد کرد.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی از موارد مشکوک ابتلا به کرونا در ایران گزارش شد اما مقامات بهداشتی ایران قویا آنها را رد کردند. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خبر از شناسایی ۶ مورد مشکوک ویروس کرونا در استان‌های یزد، تبریز، قم و تهران را داد. چند ساعت بعد از انتشار این گزارش، مقام های ایران ادعا کردند براساس آزمایش‌های و بررسی‌های صورت گرفته، همه موراد منفی بوده است. اظهارنظر سریع آنها در حالی بود که در برخی کشورها از جمله آمریکا، بررسی موارد مشکوک دست کم دو روز زمان برده است.

در این بین حضور بیش از هفتاد دانشجوی ایرانی در شهر ووهان چین که منبع آغاز شیوع این بیماری بوده،‌ خبرساز شده است. آنها چند روز است که خواستار بازگشت به ایران هستند اما روز جمعه بالاخره مقامات از زمینه سازی برای بازگشت آنها خبر دادند.

افزایش بی‌اعتمادی مردم به مقامات بخصوص بعد از سرپوش گذاشتن مقامات به ماجرای سقوط هواپیمای مسافربری که توسط موشک‌های سپاه سرنگون شد، باعث شده که درباره ویروس کرونا، محمدمهدی گویا، رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران بگوید «اگر ویروس کرونا وارد ایران شود اعلام می‌کنیم و این چیزی نیست که بخواهیم آن را پنهان کنیم.»

از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از رسیدن ویروس کرونا به پشت مرزهای غرب ایران است، گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده مواردی از ویروس کرونا در اقلیم کردستان عراق و آماده باش کامل تمام نیروها و مراکز بهداشتی و درمانی استان کرمانشاه و بررسی تمام مسافران ورودی به ایران است.

به تازگی نیز، تصاویری از بررسی مسافران در ورودی فرودگاه بین المللی امام خمینی منتشر شده که حاکی از غیر استاندارد بودن و رعایت نشدن نکات ایمنی از سوی ماموران این فرودگاه است که انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است.

براساس آخرین گزارش‌های منتشر شده، در حال حاضر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از مرز ۹هزار نفر گذشته است و تعداد کشته شدگان این ویروس نیز در چین به ۲۱۳ نفر افزایش یافته است.

در حال حاضر چین برای جلوگیری از شیوع این ویروس تمام شهرهای استان هوئبی از جمله شهر ووهان مرکز شیوع این بیماری را قرنطینه کرده است.

این اولین‌بار نیست که ویروس کرونا در چین و یا کشورهای دیگر مشاهده می‌شود، پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که این ویروس در سال ۱۳۹۳ جان یک شهروند ایرانی را گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG