لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

در پی واکنش‌‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی؛ ازدواج مرد ۲۲ ساله با دختربچه ۱۱ ساله منحل شد


در پی انتشار ویدئویی از عقد یک دختر ۱۱ ساله و واکنش های گسترده در شبکه های مجازی، رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد از منتفی شدن این ازدواج خبر داد.

به نوشته برخی رسانه‌های ایران، رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد روز سه شنبه ۱۲ شهریور اعلام کرد که موضوع ازدواج دختر زیر سن قانونی به دادگستری شهرستان بهمئی گزارش داده شد و پس از دریافت مدارک مشخص شد که دختر ۱۱ ساله و پسر ۲۲ ساله است.

دادگستری شهرستان با غیرقانونی اعلام کردن ازدواج دختر در این سن، ضمن منحل کردن عقد، «زوج، ولی زوجه، و عاقد جهت برخورد قضایی متناسب» به دادسرا معرفی شدند.

ازدواج دختران در سنین پایین در حالی در ایران ادامه دارد که فعالان مدنی و برخی از نمایندگان مجلس به پایین بودن سن قانونی ازدواج در ایران انتقاد داشته و در پی افزایش آن دست کم تا ۱۵ سال هستند.

بنا بر قانون مدنی ایران دختران ۱۳ سال تمام و پسران ۱۵ سال تمام می‌توانند ازدواجشان را به ثبت برسانند.

خرداد ماه امسال معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان گفت در سال گذشته، ۱۵۹۶ مورد ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در این استان به ثبت رسید. به گفته او، ۶۰ مورد از این ازدواج‌ها به طلاق انجامید.

در سال‌های اخیر تلاش بعضی نمایندگان مجلس برای تغییر سن ازدواج قانونی کودکان در ایران با توجه به مخالفت‌ها در نهادهای مختلف و روحانیون سنتی با ناکامی مواجه شده است. آمار ارائه شده در یک همایش مربوط به کودکان حاکی از تعداد بالای طلاق در میان کودکان ایرانی و وجود ده‌ها هزار کودک بیوه در ایران بوده است.

کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی سال گذشته طرح ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال را به دلیل آنچه مخالفت مراجع تقلید خواند، رد کرد.

این در حالی است که کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل، که ایران نیز به آن پیوسته است، افراد زیر ۱۸ سال را کودک تشخیص داده و دولت ها را موظف کرده است که از هرگونه سوء استفاده جنسی از کودکان - از جمله «تشویق‌ یا وادار کردن‌ کودکان‌ برای‌ مشارکت در هرگونه‌ فعالیت‌ جنسی‌» - جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG