لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

هشدار نسبت به آمار بالای طلاق کودکان و وجود هزاران کودک بیوه در ایران


آمار ارائه شده در یک همایش مربوط به کودکان حاکی از تعداد بالای طلاق در میان کودکان ایرانی و وجود دهها هزار کودک بیوه در ایران است؛ این در حالیست که طرح ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال به تازگی در مجلس رد شده است.

«کامیل احمدی» پژوهشگر اجتماعی، چهارشنبه ۲۶ دی در همایش کودکی، توسعه و سیاستگذاری اجتماعی با اعلام اینکه ۱۷ درصد ازدواج‌ها مربوط به دختران زیر ۱۸ سال است، گفت که ۱۴ هزار کودک بیوه زیر ۱۸ سال در ایران وجود دارد.

این کارشناس همچنین ضمن تکرار آمارهای تکان دهنده در مورد ازدواج کودکان، از جمله وجود صدها کودک که زیر ۱۰ سال و وجود ۹۵ هزار مورد طلاق افراد زیر ۱۹ سال تنها در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴، گفت که بر اساس نرخ افزایشی طلاق آمارها نشان می‌دهد ناپایدارترین ازدواج‌ها در سنین کودکی وجود دارد.

هشدار کارشناسان نسبت به پیامدهای منفی ازدواج کودکان در حالی صورت می گیرد که چند هفته پیش کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی طرح ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال را به دلیل آنچه مخالفت مراجع تقلید خواند، رد کرد.

طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس پس از رد این طرح در کمیسیون در توئیتر خود نوشت که دلیل مخالفت با این طرح در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، دلایل شرعی و فقهی بوده است.

بر اساس قانون مدنی ایران، عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال و پسر قبل از سن رسیدن به ۱۵ سال تمام شمسی، منوط به اذن ولی است كه به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح امکانپذیر است. بر اساس همین قانون سالانه حدود ۲۰۰ کودک زیر ۱۰ سال ازدواج می‌کنند.

این در حالیست که کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل که ایران نیز به آن پیوسته است، افراد زیر ۱۸ سال را کودک تشخیص داده و دولت ها را موظف کرده است که از هرگونه سوء استفاده جنسی از کودکان جلوگیری کنند، از جمله، «تشویق‌ یا وادار کردن‌ کودکان‌ برای‌ مشارکت در هر گونه‌ فعالیت‌ جنسی‌».

با اشاره به همین کنوانسیون، نزدیک به سه سال پیش کمیته حقوق کودک سازمان ملل طبق گزارش کارشناسان خود از ایران خواست که قوانینی که دختران را حتی در ۹ سالگی وادار به ازدواج می‌کند، اصلاح کند.

جامعه شناسان، روان شناسان و انجمن‌های حمایت از کودکان، کودک همسری را نوعی آزار جنسی با ابعاد آزار عاطفی، ذهنی و جسمی می‌دانند.

هادی شریعتی، عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان، به ایسنا گفته است که کودک همسری به جامعه نابالغ منجر می‌شود و تبعات منفی از جمله افزایش طلاق، خشونت خانگی، خیانت، افسردگی را در پی دارد.

ضمن اینکه دختران و پسرانی که در کودکی ازدواج می‌کنند معمولا از تحصیل محروم می‌شوند و رشد شخصیتی مناسبی ندارند.

در حالیکه این پیامدهای منفی بارها در سالهای اخیر هشدار داده شده است، کامیل احمدی همایش کودکی، توسعه و سیاستگذاری اجتماعی اعلام کرد که آمار سال های ۹۰ تا ۹۵ حاکی از رشد ازدواج کودکان در ایران بوده است و آخرین تلاش ها برای اصلاح قانون ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال نیز با مخالفت مراجع و کمیسیون قضایی متوقف شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG