لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

انتقادات تند از اقدامات اقتصادی دولت، رویکرد مهم اصولگرایان در تبلیغات انتخاباتی


نشستی انتخاباتی با حضور اقتصاددانان اصولگرا که بیشتر آنها مقام های دولت پیشین هستند.
نشستی انتخاباتی با حضور اقتصاددانان اصولگرا که بیشتر آنها مقام های دولت پیشین هستند.

همزمان با اوج گرفتن تبلیغات انتخاباتی و نزدیک شدن به روز رای گیری، نامزدهای اصولگرای مجلس شورای اسلامی عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی را هدف گرفته‌اند.

اصولگرایان که تبلیغات خود را در رقابت با فهرست اصلاح طلبان و فهرست میانه‌روها (صدای مردم) پیش می‌برند، حتی از پیش از آغاز تبلیغات انتخاباتی انتقادات تند خود را به اقدامات اقتصادی دولت آغاز کرده بودند اما طی روزهای اخیر بر شدت آن افزودند.

احمد توکلی، یکی از مهمترین چهره‌های اقتصادی و اصولگرای مجلس در آخرین روزهای بهمن ماه در نامه‌ای سرگشاده به معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌های اقتصادی دولت را به انتقاد گرفت و نوشت که دو بسته سیاست‌های ضد رکود دولت دردی از مشکلات مردم دوا نکرده است.

این نماینده مجلس، شنبه اول اسفند در کانال تلگرام خود نوشت: "دولت، به كام تئوری غالب روز يعنی ليبرال سرمايه‌داری و الگوهای بانک جهانی و صندوق بين‌المللی پول فرو افتاد. خطر اين روحيه و رويكرد به اندازه خطر از بين رفتن استقلال كشور است."

در این بین علیرضا زاکانی و الیاس نادران نیز در سخنانی جداگانه به انتقاد از اقدامات اقتصادی دولت پرداختند. علیرضا زاکانی، نماینده فعلی مجلس و نامزد فهرست اصولگرایان سه شنبه ۲۷ بهمن گفته بود که دولت به‌جای تولید و رفاه با سرعت غیرقابل تصوری در حال تولید رانت است.

زاکانی در این نشست حتی اتهام رانت خواری را متوجه برادر حسن روحانی و دفتر ریاست جمهوری کرد و در ادامه موضوع را به قراردادهای نفتی مربوط دانست. الیاس نادران نیز سیاست های اقتصادی دولت را ناکارآمد دانست و دولت را به پنهان کاری در ارائه اطلاعات اقتصادی متهم کرد.

انتقاد نامزدهای اصولگرای مجلس به عملکرد اقتصادی دولت در حالیست که اصولگرایان در جمع اقتصاددانان فهرست انتخاباتی خود چهره‌های دولت پیشین را نیز گنجانده‌اند.

محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات، داوود میرکاظمی، وزیر نفت، پرویز داوودی، معاون اول، لطف الله فروزنده، معاون توسعه انسانی، حجت الله عبدالملکی، مشاور وزارت اقتصاد دولت محمود احمدی‌نژاد بودند که هم اینک در فهرست انتخاباتی اصولگرایان قرار گرفته‌اند.

انتقادات تند اصولگرایان از عملکرد دولت، در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی البته واکنش تند معاون اول حسن روحانی را نیز در پی داشت.

اسحاق جهانگیری روز دوشنبه ۲۶ بهمن در سخنانی که واکنش‌ به آن تا روزها بعد ادامه یافت، با اشاره به انتقاد از دولت درباره پنهان کردن آمار اقتصادی گفت اگر قرار است کسی شرمنده باشد کسانی باید شرمنده باشند که در کشور فساد را نهادینه کردند، دکل نفتی گم کردند و بابک زنجانی‌ها را درست کردند.

او که به روشنی به مسئولان دولت احمدی نژاد و حامیان او اشاره می‌کرد، ادامه داد: "در سال جاری که نفت از ۱۰۰ دلار به ۲۵ دلار کاهش یافت، کشورهای منطقه با پولی که در سال های گذشته از نفت ۱۰۰ دلاری ذخیره کرده بودند، کشورشان را اداره کردند، اما باز هم با شوک‌های اقتصادی روبه رو شدند اما آقایان در کشور ما کل پول نفت را بردند، خرج کردند و بدهی‌های سنگین به بار آوردند و یک دولت بدهکار به جا گذاشتند که در برخی آمارها گفته می شود ۳۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد."

دولت حسن روحانی پس از روی کار آمدن اعلام کرد که کشور از نظر اقتصادی در رکود تورمی شدید با رشد اقتصادی منفی به سر می‌برد.

با این حال پاسخگویی معاون اول دولت موجب کم کردن شدت حملات اقتصادی نامزدهای اصولگرا به دولت حسن روحانی نشد و نامزدهای اقتصاددان در اولین روزهای آغاز تبلیغات انتخاباتی، مهمترین اقدام خود را به انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت معطوف کردند. انتظار می‌رود این حملات با نزدیک شدن به روزهای آخر تبلیغات بیش از پیش افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG