لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۵

تاخیر دولت دوباره چهره‌های مشهور را به مناطق بحران‌زده کشاند؛ چه کسانی در مناطق سیل‌زده حاضر شدند


از راست: سردار آزمون، مهناز افشار، و عادل فردوسی پور
از راست: سردار آزمون، مهناز افشار، و عادل فردوسی پور

جاری شدن سیل در برخی مناطق ایران با واکنش های متفاوتی از سوی هنرمندان و چهره های شناخته شده ایران همراه شد؛ عده ای در محل حاضر شدند و برخی دیگر تنها از طریق شبکه های اجتماعی اظهار نظر کرده اند. در این میان، کاربران به رویکرد این چهره ها، واکنش های متفاوتی نشان داده اند.

سردار آزمون، بازیکن اهل گنبد تیم ملی فوتبال ایران، یکی از نخستین افرادی بود که در پی جاری شدن سیل در استان گلستان در محل حاضر شد و گفت هیچ مسئولی را در منطقه ندیده و تنها مردم به یکدیگر کمک می‌ کنند.

هدیه تهرانی نیز که در گرگان به سر می برد، با هشتگ #من_گلستانم از مردم خواسته تا از طریق این کارزار به قربانیان یاری رسانی کنند.

در این میان، تصویری از عادل فردوسی پور در مناطق سیل زده در شبکه های اجتماعی سر و صدا کرد. برخی، بودن او کنار مردم را ستوده اند و عده ای دیگر، این اقدام آقای فردوسی پور را تلاش برای مطرح شدن در پی حذف او از برنامه پربیننده «نود» تلقی کرده اند.

از روزهای پایانی اسفند ۹۷ تا کنون برخی شهرهای ایران وقوع سیل روبرو شده اند؛ به طوری که در روزهای گذشته جاری شدن سیلاب در استان های مازندان، گلستان و خراسان شمالی خسارات مالی و جانی در پی داشته و هنوز بحران این سیل ویرانگر در این استان ها برطرف نشده است.

در ادامه این سیلاب‌ها روز دوشنبه پنجم فروردین، وقوع سیلاب در شهر شیراز دست کم ۱۷ کشته و ۳۵ مصدوم بر جای گذاشته است.

برخی از کاربران از عدم حضور چهره های مشهور در محل انتقاد کرده اند و نوشته اند شاید در سیل نمی توان سلفی گرفت که هنرمندان به آنجا نرفته اند. تعدادی نیز دلیل نبود هنرمندان در صحنه را به سفرهای نوروزی آنها به خارج از کشور ارتباط داده اند و گفته اند به زودی و با انتخابات پیش رو، پیدا خواهند شد. کنایه این کاربران به حمایت تعدادی از هنرمندان از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

تعدادی از کاربران، از مردم خواسته اند تا به جای واریز کردن پول به حساب های باز شده توسط تعدادی از هنرمندان، کمک هایشان را مستقیم به هلال احمر بدهند.

عده ای از چهره های شناخته شده از جمله کمال تبریزی کارگردان، حامد همایون خواننده، و الهه منصوریان ووشوکار ایرانی نیز با انتشار ویدئویی از مردم خواستند تا از طریق هلال احمر کمک رسانی کنند.

پرویز پرستویی، بازیگر نیز در اینستاگرام نوشت: «هر کس با هر نام و نشان که ادعای جمع آوری کمک غیر از دستگاه های مسئول دارد باید به وجدان خود و اعتماد کنندگان پاسخ دهد که با تنبلی صرفا توزیع کننده اول راه جهت خلاصی از مسئولیت نباشد...نیت خیری که بدون مدیریت صحیحی انجام شود بی شک به همان نتیجه تخریبی مجریان شوی کمک ختم خواهد شد و چه بسا در نابودی فرهنگ این مردم غیرتمند و با حیا بیشتر موثر خواهد بود.»

از چهره هایی که تنها به اظهار نظر در مورد سیل پرداخته اند می توان به مهناز افشار، بازیگر اشاره کرد که وضعیت مردم در استان گلستان را به طبیعت ربط داده و نوشته است:«طبیعت و روزگار، روی خوش و زیبایت را به همه اقوام ایران و سرزمینمان نشان بده.» تعدادی از کابران از خانم افشار به دلیل سخن نگفتن از بی تدبیری مسئولان انتقاد کرده اند.

مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود: «ما در ایران شاهد بحران‌های مالی و زیست محیطی هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌ که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG