لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۶

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

مسئله ادامه همکاری نزدیک اعضای گروه معروف به ۵ + ۱ که شامل ۵ کشور عضو دائمی شورای امنیت یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه در کنار آلمان است بخشی از کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید در روز پنجشنبه بود. این گفتگوها تنها چند روز پس از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره ایران صورت گرفت.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در برابر این پرسش قرار گرفت که روس ها گزارش آژانس را در باره برنامه اتمی ایران مورد انتقاد قرار داده و آن را به مثابه تغییر رژیم (در آن کشور) دانسته اند.

سخنگوی کاخ سفید گفت واقعیت این است که گروه ۵ + ۱ بر این باورند که ایران مجهز به بمب اتمی یک تهدید تحمل ناپذیر برای منطقه و همچنین برای امنیت جامعه بین المللی است.

صدای جی کارنی کارنی سپس گفت ما همچنان بر جلوگیری از چنین امری مصمم باقی مانده ایم. علاوه بر این آمریکا و روسیه یک هدف استراتژیک مشترک را دنبال می کنند. آقای کارنی به این مسئله نیز اشاره کرد که تلاش های (مشترک) ما با روسیه و همکاری با متحدانمان در (جامعه بین المللی) شرائطی را بوجود آورده که (باعث) ایجاد چنین مشکلاتی برای ایران شده است.

در واقع اکنون رژیم ایران با تحریم های سخت و مشکلی که هرگز با آن روبرو نبوده، روبرو شده است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید این همه را در چارچوب بین المللی از نتایج همکاری های مداوم باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ( با متحدان) خود می داند که توانسته است در رویاروئی با برنامه اتمی ایران به (موفقیتی) این چنین دست یابد و می گوید درنتیجه ما همچنان به همکاری با روسیه و سایر متحدانمان برای (پیشبرد) این روند ادامه می دهیم.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید سپس گفت که ما باز هم به منزوی کردن و فشار بر ایران برای تغییر رفتارهایش ادامه خواهیم داد.

XS
SM
MD
LG