لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

دستور اژه‌ای برای جلوگیری از «آزردگی مردم مومن»: ضابطان با «ناهنجاری در ملأعام» مقابله کنند


غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه
غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه

محسنی اژه‌ای به ضابطان قضایی دستور داد با «هر نوع ناهنجاری خلاف قانون و شرع» در «ملأعام» که موجب «آزردگی مردم مومن می‌شود» مقابله کنند و اعلام کرد که برخورد با «شایعه‌سازان و نشردهندگان اکاذیب» شدت خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران در روز دوشنبه هفتم فروردین، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، این قوه به بهانه «صیانت از حقوق عامه» می‌خواهد «با تمام توان به مقابله با هر آنچه امنیت روانی و فیزیکی مردم را تهدید می‌کند» بپردازد و «برخورد و مقابله با شایعه‌سازان و نشردهندگان اکاذیب که موجبات تشویش اذهان مردم را فراهم می‌آورند» یکی از مظاهر آن است.

اژه‌ای با اشاره به اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت نیروی انتظامی شعله‌ور شد، آن را «جنگ ترکیبی دشمنان» علیه جمهوری اسلامی خواند.

در پی حمایت برخی چهره‌های سرشناس از اعتراضات سراسری ایران، مجلس شورای اسلامی طرحی را با عنوان «مجازات اظهارنظرهای غیرکارشناسی» مطرح کرد که در صورت تصویب افراد مشهور برای اظهارنظر پیش از موضع‌گیری «مقامات رسمی» مجرم شناخته خواهند شد.

علاوه بر این، با اعلام جرم دادستانی تهران علیه شماری از چهره‌های سرشناس و رسانه‌های معترض به مسمومیت عمدی دانش‌آموزان، برخی از آنان از جمله رضا کیانیان به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» پرونده قضایی تشکیل شده است.

رئیس قوه قضاییه در بخشی دیگر از سخنانش، به ضابطان قضایی دستور داد با «هر نوع ناهنجاری خلاف قانون و شرع» در «ملأعام» که موجب «آزردگی مردم مومن می‌شود» مقابله کنند. به گفته اژه‌ای، ضابطان «موظفند این موارد را برای رسیدگی» به مراجع قضایی بفرستند تا آن مراجع «در رسیدگی به این قبیل پرونده‌ها اهتمام داشته باشند.»

بنا بر گزارش‌های متعدد در هفته‌های گذشته، مراکز خدماتی و تجاری زیادی به بهانه تن ندادن برخی زنان به حجاب اجباری پلمب شده است.

همچنین این سخنان محسنی اژه‌ای هم‌زمان با ماه رمضان عنوان شده، که هرساله قوه قضاییه در این ماه تحت عنوان مقابله با «روزه‌خواری»، افرادی را به خاطر خوردن یا آشامیدن در مکان‌های عمومی با مجازات‌هایی از جمله شلاق مواجه می‌کند.

XS
SM
MD
LG