لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

دادگاه کانادایی حکم به پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار از دارایی ایران به قربانیان تروریسم داد


ساختمان الخبر در ظهران عربستان که در سال ۱۹۹۶ منفجر شد و صدها کشته و مجروج به جای گذاشت.
ساختمان الخبر در ظهران عربستان که در سال ۱۹۹۶ منفجر شد و صدها کشته و مجروج به جای گذاشت.

دادگاهی در کانادا، اعتراض دولت ایران را به حکم پرداخت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار غرامت به قربانیان تروریسم از دارایی‌های ایران را رد کرد.

دادگاه ایالت اونتاریو در کانادا حکم به پرداخت غرامت از محل دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران در این کشور به بازماندگان قربانیان حملات «تروریستی» گروه‌های حزب الله و حماس داده بود.

ایران به این حکم اعتراض کرد اما روزنامه نشنال پست کانادا روز سه‌شنبه ۱۳ تیر نوشت که دادگاه اعتراض ایران را رد کرده است.

سه سال پیش دادگاهی در نیویورک حکم داد که یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران به خانواده‌های آمریکایی‌هایی داده شود که در جریان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ بیروت کشته شدند. به دلیل اینکه اموال ایران برای اجرای احکام غرامت کافی نبود، بازماندگان برای دریافت غرامت به دادگاههای کانادا مراجعه کردند.

اگر چه دولت ایران به احکام صادر شده از سوی دادگاه کانادایی با اشاره به اصل «مصونیت دولتی» اعتراض کرد اما دادگاه با اشاره به اصل «عدالت برای قربانیان تروریسم» این اعتراض را رد کرد.

پارلمان کانادا در سال ٢٠١٢ قانون «عدالت برای قربانیان تروریسم» را تصویب کرد که براساس آن مصونیت کشورهای خارجی که «از تروریسم حمایت می کنند»، در پرونده‌های شکایت مدنی قربانیان اقدامات تروریستی لغو خواهد شد.

با این حال، روز سه شنبه پس از انتشار تایید حکم برداشت غرامت ۱.۷ میلیارد دلاری از دارایی های ایران، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این حکم را مردود دانست. به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه دولتها در حقوق بین الملل مصون هستند دولت آمریکا را در این مورد مسئول دانست.

سال گذشته نیز دادگاهی در کانادا حکم به پرداخت ۱۳ میلیون دلار از محل دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران در این کشور به بازماندگان قربانیان حملات تروریستی داده بود. قاضی در حکم خود آورده بود: «پرسشی که پیش روی دادگاه قرار دارد این است که آیا دولت ایران به دلیل حمایت از تروریسم می‌تواند از مصونیت قضایی در کانادا برخوردار باشد؟»

کانادا ایران را یک کشور حامی تروریسم می‌داند. این کشور در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روابط خود را با ایران قطع کرد اما در پی توافق هسته‌ای و روی کار آمدن دولت جدید در کانادا، این کشور اعلام کرد که برقراری دوباره روابط با ایران را بررسی می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG