لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

احمد شهید به مجلس سنای کانادا: زمان مناسبی برای تماس با ایران برای پیگیری وضعیت حقوق بشر است


احمد شهید از سال ۲۰۱۱ گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران شده است.
احمد شهید از سال ۲۰۱۱ گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران شده است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران می گوید اکنون زمان مناسبی برای ایران و کانادا است تا روابط خود را از سر بگیرند و وضعیت حقوق بشر در ایران پیگیری شود.

احمد شهید روز چهارشنبه در یک ویدئو کنفرانس در مجلس سنای کانادا شرکت داشت و گفت که به اعتقاد او اکنون که ایران در پی توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها به دنبال گسترش روابط دیپلماتیک، اقتصادی و فرهنگی اش با دیگر کشورها است، فرصت خوبی برای کانادا و کشورهای غربی است تا دست به دست هم بدهند و در سایه این تقویت روابط و بطور موثر ایران را برای بهبود وضعیت حقوق بشر آن کشور زیر فشار بگذارند.

قانونگذاران محافظه کار کانادایی و منتقد سیاست های خارجی دولت این کشور، از روز دوشنبه یک هفته را به تلاش برای جلب افکار عمومی به نقض حقوق بشر در ایران از طریق برگزاری جلسات و سخنرانی ها اختصاص داده‌اند. این طیف مخالف از سرگیری روابط کانادا و ایران معتقدند که دولت کانادا باید اعمال تحریم ها بر ایران را از سر بگیرد.

احمد شهید که وزیر خارجه سابق مالدیو است، از سال ۲۰۱۱ گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران شده است. جمهوری اسلامی ایران تاکنون اجازه دیدار از ایران را به آقای شهید نداده است. مقامات ایران نیز با رد گزارش‌های ادواری احمد شهید، حملات تندی به او کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG