لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

ابوطالبی خواستار تعامل دولت انگلیس، با ایران شد


در پی پیروزی حزب محافظه کار به رهبری دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در انتخابات پارلمانی، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران خواستار نقش فعال‌تر بریتانیا در سیاست خارجی خاورمیانه شد.

ابوطالبی در توئیتر خود از بریتانیا گله کرد که در مذاکرات هسته‌ای ایران، مشارکت فعال نداشته و کنار نشسته است و خواستار تعامل این کشور با ایران شد.

ابوطالبی گفت در سال‌های اخیر نقش بریتانیا در منطقه و در مسأله هسته‌‌ای ایران بسیار کمتر از ظرفیت و توانایی‌های آن کشور بوده و تحت الشعاع سیاست آمریکا قرار گرفته است.

فرهنگ جهانپور، استاد دانشگاه آکسفورد در این باره به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که سیاست خارجی بریتانیا و بیشتر کشورهای اروپایی معمولا دنباله‌روی سیاست خارجی آمریکا بوده است و از این رو آقای ابوطالبی به نکته درستی اشاره کرده است.

این کارشناس همچنین گفت که به نظر او با تغییرات در دولت جدید بریتانیا پس از انتخابات اخیر، تغییری در سیاست خارجی بریتانیا ایجاد نخواهد شد.

فرهنگ جهانپور استاد دانشگاه آکسفورد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

روابط بریتانیا و ایران در سال ۲۰۱۱ ، در پی حمله به سفارت آن کشور در تهران و غارت آن به تیرگی گرایید.با وجود این، رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر بریتانیا سپتامبر سال گذشته با یکدیگر دیدار کردند. این دیدار نخستین دیدار رهبران دو کشور پس از انقلاب اسلامی در ایران بود.

حمید ابوطالبی در بخشی از پیام خود از بریتانیا خواست با تغییر در سیاست خارجی خود نسبت به ایران تعامل را آغاز کند.

XS
SM
MD
LG