لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

شواهد کافی نبود، مجلس پرونده های ترور بیولوژیکی را بست


علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس
علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد که از نظر این کمیسیون سه پرونده ترور بیولوژیک مطرح شده، بسته شده است.

علاء الدین بروجردی روز دوشنبه ۱۲ مهر به خبرگزاری مهر گفت که ترور بیولوژیکی نادر طالب‌زاده، بیژن نوباوه‌ وطن و علی دادمان به دلیل نبود شواهد کافی، تایید نشده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آقای بروجردی با بیان این که کمیسیون امنیت ملی مجلس به هیچ نقطه روشنی در زمینه ترور بیولوژیکی دست پیدا نکرده‌ و شواهدی مبنی بر وجود این ترورها نیست، اضافه کرد: «بعد از ارائه گزارش کمیته پدافند غیرعامل در کمیسیون امنیت ملی، تصور ما بر این است که پرونده بسته شده است.»

موضوع ترور بیولوژیک، چندی پیش از سوی رسانه‌های اصولگرا مطرح شد و پس از آن رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران اعلام کرد که این سازمان موضوع را در دست بررسی دارد.

این سازمان ترور بیولوژیک را استفاده از سلاح بیولوژیکی نظیر ویروس‌ها و میکروب ها، برای هدف قرار دادن شخصیت‌ها عنوان کرده است.

تنها پرونده های مطرح درباره ترور بیولوژیکی در ایران به بیژن نوباوه، خبرنگار پیشین صدا و سیما در نیویورک و نماینده پیشین مجلس، نادر طالب‌زاده فیلمساز و علی دادمان، فرزند وزیر راه پیشین ایران مربوط است.

آقای طالب زاده پس از ماجرای گم شدن و پیدا شدن چمدان خود در عراق اعلام کرد که حال او از زمان پیدا شدن چمدانش بد شده است. بیژن نوباوه نیز با بیان اینکه پس از بازگشت از آمریکا نوعی سم در بدنش کشف شده اعلام کرد که در آمریکا مورد تهاجم بیولوژیک قرار گرفته است.

درباره علی دادمان هم که تیرماه گذشته درگذشت گمانه زنی‌هایی مبنی بر ترور بیولوژیک صورت گرفت. او که به دلیل فعالیت اقتصادی در زمان تحریم از سوی برخی از رسانه‌ها عنوان بسیجی اقتصادی گرفته بود، در پی ابتلا به یک «سرطان نادر» درگذشت. برخی چهره‌های اصولگرا با بیان اینکه علی دادمان در پی سفرهای خارجی خود به این بیماری مبتلا شده است، احتمال ترور بیولوژیک او را مطرح کردند.

با این حال رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرده است که بر اساس تحقیقات سازمان پدافند غیرعامل، شواهدی مبنی بر ترور بیولوژیک این افراد وجود ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG