لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

انتقاد فعالان صنفی معلمان از برخوردهای اداری، امنیتی و قضایی با فرهنگیان ایران


یکی از مدارس ایران (آرشیو)
یکی از مدارس ایران (آرشیو)

ابراهیم رئیسی روز شنبه اول مهر، جایگاه معلمان در جمهوری اسلامی ایران را «بسیار مهم» توصیف کرد و آنها را «الگوی علمی و عملی» دانش‌آموزان خواند. همزمان، کارزار معلمان معترض با نام «کمپین صدهزار امضا» در بیانیه‌ای به مناسبت شروع سال تحصیلی، از برخوردهای اداری، امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با «معلمان مسئول و دلسوز» در ایران انتقاد کرد.

کمپین صدهزار امضا نوشت: برخی از معلمان «مسئولیت‌پذیر و دلسوز»، به جرم مطالبه‌گری یا نقد، «گرفتار زندان، اخراج، بازخریدی و بازنشستگی اجباری، تبعید، انفصال از خدمت و دیگر مجازات‌های سراسر ناعادلانه شده‌اند.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هم پیشتر صدور احکام «تلافی‌جویانه‌» برای کنشگران صنفی و معلمان را موجب «محرومیت دانش‌آموزان از آموزش و سلب حیات مادی و فرهنگی آنان» توصیف کرده بود.

در این ارتباط هم انجمن اسلامی معلمان ایران، سازمان معلمان ایران و مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، در بیانیه‌ای «برخورد‌های قضایی و امنیتی با معلمان کنشگر صنفی و سیاسی، صدور احکام زندان‌های طولانی مدت و پرونده‌سازی برای آنان در دادگاه‌های انقلاب اسلامی، صدور احکام اخراج، بازخرید، بازنشستگی اجباری، تبعید و در برخی موارد، قطع حقوق و حذف شمول رتبه‌بندی را یکی از بحران‌های موجود در سیستم آموزشی جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

در حال حاضر، شماری از معلمان و فعالان آنان به اتهام های امنیتی، زندانی هستند و شمار دیگر از آنان هم در انتظار احضار برای گذراندن دوره محکومیت خود هستند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه در بخشی از سخنانش در مدرسه‌ دخترانه «امیر کمندی» در شهرستان بهارستان در استان تهران، بر آنچه «نقش مشارکتی دانش‌آموران برای ساخت بهتر کشور» نامید، تاکید کرد. این در شرایطی است که در پی کشته‌شدن دهها تن از کودکان و نوجوانان در سرکوب اعتراضات سراسری سال گذشته، مخالفان از جمهوری اسلامی با لقب «حکومت بچه‌کش» یاد می‌کنند.

نیکا شاکرمی، سارینا اسماعیل‌زاده، کیان پیرفلک، ابوالفضل آدینه‌زاده، سپهر مقصودی، فواد نیک‌پور و آرتین رحمانی از جمله کودکان و نوجوانانی بودند که به ضرب باتوم یا گلوله‌های ماموران حکومت کشته شدند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، هم در آبان‌ سال گذشته از کشته‌شدن دست‌کم ۵۰ کودک درجریان اعتراضات ایران خبر داده بود.

همچنین به گفته یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش پیشین، شماری از دانش‌آموزان بازداشتی در سال گذشته «برای اصلاح رفتار» به مراکز روان درمانی اعزام شده بودند.

از سوی دیگر، به دنبال پیوستن دانش‌آموزان به اعتراضات سال گذشته، مدارس عمدتا دخترانه در شهرهای گوناگون برای ماه‌ها، هدف حملات مشکوک قرار گرفتند که به حملات شیمیایی نامیده شد.

کمیسیون آمریکا در امور مذهبی بین‌المللی در گزارشی اعلام کرد در حالی‌که دست‌کم سیزده هزار دختر دانش‌آموز در فاصله زمستان گذشته تا بهار امسال در مدارس ایران هدف مسمومیت‌های سریالی قرار گرفتند، مقامات حکومت ایران ماهها از تحقیق درباره منشا این حملات ناتوان بودند.

از طرفی، علی اصغر فانی، وزیر اسبق آموزش و پرورش، با استناد به آمار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، تعداد بازماندگان از تحصیل در ایران را ۹۳۰ هزار تن اعلام کرده و گفته است که این افراد، بیسوادان آینده را تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش اسفند سال گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس، «نرخ جذب بسیار ناچیز» کودکان بازمانده از تحصیل در کنار «تعداد بالای ترک‌تحصیل سالیانه» سبب شده است که روند «بازماندگی از تحصیل» در نظام آموزش و پرورش ایران رو به رشد باشد.

XS
SM
MD
LG