لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۱

گزارش کاربران از اعتصاب کسب‌وکارها؛ شاهدان عینی: اکثر مغازه‌ها تعطیل بودند


اعتصاب در بازار شوش تهران - چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱
اعتصاب در بازار شوش تهران - چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱

ویدئوهای رسیده و گزارش‌های میدانی از ایران، حاکی از آن است که اعتراضات مردمی و اعتصاب بازارها همچنان در نقاط مختلف ایران ادامه دارد.

در کلان‌شهر تهران، گفته می شود که در دو روز ۲۴ و ۲۵ آبان تقریباً بیشتر مغازه‌ها بسته بودند، مرکز شهر شلوغ تر از همیشه بود و زنان و دختران بدون روسری بیشتر از روزهای قبل به چشم می خوردند.

صدرا محقق، یک خبرنگار ساکن تهران، در حساب اینستاگرام خود از تجربه‌اش در ۲۴ آبان‌ماه نوشته است که چطور خیابان‌های مرکز شهر شلوغ و «تقریباً قفل بود» و صدای بوق ماشین‌های معترضان در هوا پیچیده بود.

او در توصیف مشاهدات نوشته که «در خیابان‌ها به خصوص در خیابان جمهوری چند سطل زباله آتش گرفته بود. گارد ویژه و لباس شخصی‌ها به تعداد زیادی در تمام چهارراه‌ها و تقاطع‌ها حضور داشتند و موتورسوارهای گاردی و لباس شخصی بی‌هدف به آنهایی که در پیاده‌روهای دو سمت خیابان راه می‌رفتند [گلوله‌های] ساچمه‌ای و پینت‌بال شلیک می‌کردند، با فریاد برو برو برو.»

این خبرنگار در گزارش وضعیت می‌نویسد که «کمی قبل‌تر از چهارراه ولیعصر سر خیابان سعید هم، یک لباس شخصی که دو طرفش گاردی‌ها ایستاده بودند با بلندگوی دستی داشت به سمت ته کوچه و خطاب به دانشجوهای امیرکبیر می‌گفت: دانشجویان عزیز بیایید بروید کسی با شما کاری نداره، متشکرم، متشکرم.»

محقق ضمن اشاره به این که آنچه شاهد بوده خیلی فراگیرتر از پیش‌بینی‌اش بوده، می‌افزاید: «شما هم اگر معترضان را فقط تعدادی محدود یا مثلاً دهه هشتادی‌ها می‌دانید، بنظرم منابع خبری و ذهنیت‌تان درباره اعتراضات و حال و آینده‌اش را عوض کنید چون با چنین پیش‌فرض‌هایی شناخت و تحلیل‌تان از ماجرا اگر نه قطعا، به احتمال زیاد اشتباه ا‌‌ست.»

یکی از کاربران اینستاگرام در موافقت با محقق، سرعت تحولات در ایران را «به طرز عجیبی بالا» توصیف کرده است.

کاربری دیگر نوشته که دیروز و امروز ظهر تقریبا «تمام موبایلی‌ها و الکتریکی‌ها» در خیابان فردوسی بسته بودند و تک و توک کرکره‌ها نیمه باز بود. او نوشته که در «چهارباغ عباسی دیروز (وضعیت) تقریبا عادی بود و نصف بیشتر لباس‌فروشی‌ها و اغذیه‌فروش‌ها باز بودند، اما امروز اکثریت بسته بودند.»

دیگر کاربران از نقاط دیگر ایران نیز تجربیات مشترکی را به اشتراک گذاشته و از تعطیلی بیشتر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها نوشته‌اند.

یک کاربر از شهسوار نوشته که به غیر ادارات دولتی و بانک‌ها تقریبا تمام مغازه‌ها و کاسبی‌های شهر تعطیل بودند.

XS
SM
MD
LG