لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۸

تجمع‌های اعتراضی سپرده‌گذاران موسسه ثامن الحجج


عکس‌ها و فیلم منتشر شده در این گزارش از سوی مخاطبان صدای آمریکا ارسال شده است.

جمعی از سپرده‌گذاران در موسسه غیرمجاز اعلام شده "ثامن الحجج" پس از بی‌نتیجه ماندن تجمعاتشان در مقابل مجلس و بانک مرکزی، روز یکشنبه در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.

تعدادی از مخاطبان صدای آمریکا با ارسال عکس‌ها و فیلم‌هایی از تجمعات انجام شده عنوان کردند که دفتر حسن روحانی برای پیگیری این مشکل قول مساعد داده است.

"موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج" که از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده تعداد شعبه‌های خود در سراسر کشور را به ۵۵۰ شعبه افزایش داده بود اما بانک مرکزی در مرداد ماه امسال اعلام کرد که این موسسه "غیر مجاز" است، "ولی در مسیر ساماندهی قرار دارد".

تجمع اعتراضی سپرده‌گذاران موسسه ثامن الحجج مقابل بانک مرکزی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00

چند ماه پس از این اعلام دستگاه قضایی وارد عمل شد و در آبان ماه شعبه‌های این موسسه در تهران و کرج را تعطیل کرد اما وبسایت این مجموعه همچنان فعال است و هیچ مسئولی درباره وضعیت نامشخص سپرده‌های به امانت گذاشته شده در این موسسه ابراز نظر صریحی نکرده است.

بانک مرکزی با اعلام تشکیل "هیات نظارت بر عملکرد موسسه ثامن الحجج" در ابتدای آذر ماه از سپرده‌گذاران خواست "با حفظ آرامش اجازه دهند مدیریت موسسه و هیات نظارت اقدامات خود را در جهت صیانت از منافع ایشان، به نحو احسن به انجام رسانند".

اما روند و ساز و کار مشخصی تاکنون ابلاغ نشده است.

ولی‌الله سيف، رئیس‌کل بانک مرکزی هم اعلام کرده که اگر مدیران این مؤسسه "برخی اقدامات و شرایط را انجام دهند" بانک مرکزی برای آن مجوز صادر می‌کند و اگر این شرایط را رعایت نکنند خواهیم بود طبق ضوابط با آن برخورد خواهد شد.

از سوی دیگر مقامات بانک مرکزی بارها سپرده‌گذاران را سرزنش کرده‌اند که چرا در موسسه‌ای که مجوز بانک مرکزی نداشته، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

یکی از دارندگان حساب در این موسسه به صدای آمریکا می‌گوید: "واقعا مملکت اینقدر بی حساب کتاب است که یک موسسه ۵۵۰ شعبه بزند و در تلویزیون تبلیغ کند آن وقت مجوز بانک مرکزی را نداشته باشد؟ یعنی من که تمام سرمایه زندگیم را به همراه قرض و وام از جاهای دیگر در این موسسه گذاشته‌ام تا وام دریافت کنم مقصرم؟ پس نهادهای مسئول چه وظیفه‌ای دارند؟"

او همچنین این سوال را مطرح می‌کند که چگونه ممکن است یک موسسه غیرمجاز باشد اما سال‌ها فعالیت داشته باشد و همچنان هم به فعالیت خود ادامه بدهد.

اشاره این سپرده‌گذار به حضور تلویزیونی موسسه ثامن الحجج به اسپانسر شدن این موسسه در پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون حکومتی ایران در ماه رمضان اخیر برمی‌گردد. ثامن الحجج نه تنها در ماه رمضان اخیر اسپانسر برنامه پربیننده "ماه عسل" بود بلکه اسپانسری برنامه ویژه نوروزی شبکه سه را هم برعهده داشت.

در وبسایت این موسسه هم تصویر انواع تقدیرنامه‌ها قابل دسترسی است از جمله تصویر تقدیرنامه‌ای که محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی در دولت احمدی‌نژاد در سال ۱۳۹۰خطاب به مدیرعامل ثامن الحجج صادر کرده است.

مدیریت این موسسه مالی و اعتباری را ابوالفضل میرعلی برعهده دارد که در فضای مجازی اخبار تایید نشده بسیاری درباره او وجود دارد، از جمله این که گفته شده او داماد امام جمعه سبزوار در استان خراسان رضوی است.

یکی دیگر از مخاطبان وبسایت صدای آمریکا که در تجمعات اخیر سپرده‌گذاران موسسه ثامن الحجج حضور داشته نگران است که قول‌های مساعد بانک مرکزی و نهاد ریاست جمهوری تنها تدبیری برای آرام نگاه داشتن فضا در آستانه انتخابات مجلس باشد.

او می‌گوید: "خیلی از این افراد واقعا چیزی برای از دست دادن ندارند. اگر قرار به وعده سر خرمن دادن باشد، این جمعیت هزار نفری در تجمعات بعدی چندین هزار نفر خواهد شد و دیگر به وعده توخالی دلگرم نخواهد شد."

عکس‌ها و فیلم مورد استفاده در این گزارش مربوط به تجمع در مقابل بانک مرکزی است که از سوی مخاطبان صدای آمریکا ارسال شده است.

XS
SM
MD
LG