لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

مولوی عبدالحمید: تمام عاملان «جنایت جمعه خونین» زاهدان محاکمه شوند


مولوی عبدالحمید در نماز جمعه زاهدان. آرشیو
مولوی عبدالحمید در نماز جمعه زاهدان. آرشیو

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه بیستم بهمن خواهان محاکمه تمام عاملان «جنایت جمعه خونین» زاهدان شد.

او با اشاره به برگزاری دادگاه «جمعه خونین» گفت انتظار مردم این است که قاضی‌ها بجز حق حرف هیچ طرفی را قبول نکنند و تحت فشار هیچ اداره و ارگانی قرار نگیرند.

ماموران حکومتی جمهوری اسلامی روز جمعه هشتم مهر ۱۴۰۱ ده‌ها تن از نمازگزاران زاهدانی را با شلیک گلوله کشتند. پس از آن، این روز به «جمعه خونین زاهدان» مشهور شد.

این شخصیت برجسته اهل سنت کشور افزود بر اساس شنیده‌ها، تمام عاملان محاکمه نمی‌شوند اما انتظار جامعه و اولیای دم آن است که همه مرتکبان این «جنایت» از هر نهاد و ارگانی که هستند، محاکمه شوند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به اینکه غالب کشته‌شدگان «جمعه خونین» از خانواده‌های بی‌بضاعت هستند، خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت اگر خانواده هر کدام از کشته‌شدگان رضایت می‌دهد باید به جای مبلغ «بسیار ناچیز»، به آنها «دیه مخصوص ۱۰۰ شتر» و یا دلار داده شود.

  • مشکلات گسترده کشور

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه زاهدان گفت مردم ایران « خیلی پریشان» هستند و «رانت و رانت‌بازی و فساد» در کشور گسترش یافته است.

او با اشاره به بحران‌های دیگری همچون فقر و فلاکت و اعتیاد و همچنین فرار نخبگان و متخصصان از کشور گفت مشکلات کشور تنها با تغییر سیاست‌ها به نفع مردم و ملت ایران قابل‌حل هستند.

این شخصیت برجسته اهل سنت کشور تصریح کرد موفق‌ترین ملت و نظام آن است که از رضایت مردم برخوردار باشد.

برخی تصاویر همرسانی‌شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از حضور ماموران نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی در خیابان‌های شهر زاهدان و به‌ویژه اطراف مسجد مکی این شهر است.

پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در ۲۵ شهریور ۱۴۰۱، شهروندان بلوچ همزمان با دیگر هموطنان ایرانی خود دست به اعتراضات گسترده‌ای زدند.

اعتراضات شهروندان بلوچ و به‌ویژه زاهدانی‌ها، پس از کشتار ۱۰۰ نفر از نمازگزاران در جریان «جمعه خونین» در هشتم مهر ۱۴۰۱ شدت بیشتری گرفت و از آن زمان، این شهر هر جمعه صحنه اعتراضات ضد حکومتی بوده است.

مولوی عبدالحمید نیز هر هفته در خطبه‌های نماز جمعه به انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی و مقامات و مسئولان رده‌بالای حکومت ایران از جمله علی خامنه‌ای و نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌پردازد.

او بارها ضمن تاکید بر لزوم محاکمه «آمران و عاملان این جنایت» تصریح کرده که تبعیض‌ها باید برچیده شوند و تمامی ایرانیان فارغ از دین، مذهب، و قومیت‌شان یکسان نگریسته شوند و در اداره کشور مشارکت کنند.

XS
SM
MD
LG