لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

ادامه سرکوب آزادی‌های مذهبی در ایران؛ چند واحد صنفی متعلق به بهائیان در چابهار پلمب شد


در ادامه سرکوب شهروندان بهایی در ایران، پنج واحد صنفی متعلق به این شهروندان در شهر چابهار پلمب شد.

یک منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود، در گفتگو با صدای آمریکا گفت که روز چهارشنبه ۸ آبان تعدادی از واحدهای صنفی شهروندان بهایی از جمله «دو مغازه عینک‌سازی» و «یک واحد صنفی مربوط به کاشی و سرامیک» توسط ماموران پلیس نظارت بر اماکن عمومی در شهر چابهار پلمب شده‌اند.

صدای آمریکا در حال حاضر جزئیات بیشتری در رابطه با دلیل پلمب این واحدهای صنفی در اختیار ندارد، اما کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی با انتشار این خبر، دلیل پلمب‌ این واحدهای صنفی را تعطیلی در روز دویستمین سالروز تولد «سید علی محمد باب» بنیان‌گذار آیین بهایی اعلام کرد.

بر اساس اطلاعات موجود، مقامات قضایی ایران در سال‌های گذشته نیز با شهروندان بهایی که واحد‌های صنفی خود را در سالروز تولد بهاءالله، بنیان‌گذار دین بهائی، تعطیل می‌کرده‌اند برخوردهای شدید، از جمله بازداشت و پلمب محل‌های کسب و کار این شهروندان، داشته است.

به گفته این فرد مطلع، دو مغازه عینک‌سازی به نام‌های عینک اشراق و عینک توحید با مدیریت علی شوکتی، شمیم و حبیب الله توحیدی، یک مغازه الکتریکی به نام پرتو الکتریک با مدیریت بهمن غلامرضایی، مغازه تاسیسات لوله کشی با مدیریت بهزاد غلامرضایی، و یک مغازه کاشی سرامیک با مدیریت بهروز غلامرضایی، واحدهای صنفی بوده‌اند که امروز در شهر چابهار پلمب شدند.

پیش از این نیز، اواسط مهر ماه سال جاری محل کار عباس طائف، شهروند بهائی ساکن تهران، پس از بازداشت وی توسط ماموران وزارت اطلاعات پلمب شد. ماموران امنیتی پس از تفتیش منزل و محل کار این شهروند بهایی تلفن همراه، لپ تاپ، و تعدادی از مدارک شناسائی را ضبط و او را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

از سوی دیگر روز چهارشنبه ۸ آبان چند شهروند بهایی در شیراز به اتهام «حرمت‌شکنی در ایام سوگواری» و «برگزاری جشن» سالگرد تولد بهاءالله و «جمال ثابت» شهروند بهایی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی و اطلاعات سپاه بازداشت‌ شده‌اند.

برخورد با شهروندان بهایی از سوی جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و تعدادی از این افراد پس از بازداشت با احکام قضایی مانند زندان‌های طولانی مدت مواجه هستند. «اردشیر فنائیان»، «یلدا فیروزیان»، و «بهنام اسکندریان» از جمله این شهروندان بهایی هستند که به تازگی از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به ۲۰ سال زندان محکوم شدند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت‌های مذهبی در ایران را محکوم کرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش طی سخنانی در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی گفت که سرکوب بهائیان، مسیحیان، و دیگر اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران همچنان موجب نگرانی شدید است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت که جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG