لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

ادامه سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران| چندین شهروند بهایی در شیراز و تهران بازداشت شدند


جمال ثابت یکی از شهروندان بهایی بازداشت شده از سوی نیروهای امنیتی
جمال ثابت یکی از شهروندان بهایی بازداشت شده از سوی نیروهای امنیتی

در حالی سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران ادامه دارد که این بار گزارش‌ها حاکی از بازداشت چند شهروند بهایی از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعات سپاه است.

رسانه های داخل ایران روز چهارشنبه ۸ آبان ماه گزارش دادند که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران چند شهروند بهایی را در شیراز دستگیر کرده است. اما مشخص نیست چند نفر از شهروندان بهایی از سوی سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که اتهام این افراد «حرمت‌شکنی در ایام سوگواری» و «برگزاری جشن» سالگرد یکی از بزرگان آیین بهائیت اعلام شده است.

همچنین کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی هم روز چهارشنبه ۸ آبان ماه گزارش داد که «جمال ثابت» شهروند بهایی ساکن تهران از سوی «نیروهای امنیتی» بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

این کمپین به نقل از یک منبع مطلع نوشت که «دوشنبه شب ماموران امنیتی با شکستن درب و ورود به منزل جمال ثابت و چندین ساعت بازپرسی و فیلمبرداری و ضبط بسیاری از لوازم الکترونیکی، او را بازداشت کرده و به مکان نامعلومی بردند.»

سرکوب اقلیت‌های مذهبی از سوی جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و حتی برای این افراد احکام قضایی نیز صادر می کند. در آخرین نمونه ها «اردشیر فنائیان»، «یلدا فیروزیان»، و «بهنام اسکندریان» شهروندان بهایی ساکن سمنان از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به ۲۰ سال زندان محکوم شدند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش طی سخنانی در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی گفت که سرکوب بهائیان، مسیحیان، و دیگر اقلیت‌های دینی و مدهبی در ایران همچنان موجب نگرانی شدید است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت: جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG