لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

صدور حکم بیش از ۵۱ سال زندان برای ۹ شهروند بهایی


تصویری از شهروندان بهایی محکوم شده
تصویری از شهروندان بهایی محکوم شده

۹ شهروند بهایی ساکن بیرجند توسط دادگاه انقلاب این شهرستان مجموعا به ۵۱ سال و ۸ ماه زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، این شهروندان بهایی به نام‌های رویا ملاکی،‌ عطاالله ملاکی، سعید ملاکی، آرزو محمدی، رحمت الله دیمی، فرزانه دیمی، نسرین قدیری، بنفشه مختاری، و عطیه صالحی، در تاریخ سه‌شنبه ۲ اردبیهشت توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بیرجند، به ریاست قاضی حجت نبوی از بابت اتهاماتی همچون عضویت در فرقه بهائیت و تبلیغ به نفع تشکیلات بهائیت صادر و روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت از طریق سامانه اطلاع رسانی و ابلاغ قوه قضائیه به آنها ابلاغ شده است.

بر اساس اطلاعات موجود و به گفته یک منبع مطلع، جلسه رسیدگی به پرونده این شهروندان بهایی در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه برگزار و بنا بر دادنامه صادر شده هشت نفر از این شهروندان به تحمل ۶ سال زندان محکوم شدند. رحمت الله دیمی نیز با توجه به کهولت سن به تحمل ۳ سال و ۸ ماه زندان محکوم شده است.

بنا بر این گزارش، این شهروندان بهایی در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶ و در جریان مراسم دویستمین سالگرد تولد پیامبر آیین بهایی توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی از لوازم شخصی بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرارهای وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.

این حکم در حالی برای این شهروندان بهایی صادر می‌شود که در حال حاضر با شیوع ویروس کوید- ۱۹ در زندان‌های ایران به گفته بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه بهایی در سازمان ملل متحد در نیویورک،‌ حدود ۵۰ تا ۱۰۰ شهروند بهایی در زندان‌های شلوغ و غیربهداشتی ایران همچنان در حبس به سر می‌برند.

به گفته این نماینده جامعه بهایی در سازمان ملل متحد، شهروندان بهائیایی ایران بیش از دیگران آسیب پذیر هستند؛ زیرا از پیش حقوق‌شان از بسیاری جهات زیر پا گذاشته شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG