لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

با وجود خطر ابتلا به کرونا؛ رژیم ایران ده‌ها بهایی را در زندان نگه داشته است


زندان اوین در تهران
زندان اوین در تهران

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک سازمان بین المللی نماینده بهاییان می گوید به شدت نگران ادامه حبس ده‌ها بهایی است که با خطر ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌های ایران روبرو هستند.

بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه بهایی در سازمان ملل متحد در نیویورک، در مصاحبه ای با بخش فارسی صدای آمریکا گفت حدود ۵۰ تا ۱۰۰ ایرانی بهایی در زندان های شلوغ و غیربهداشتی ایران همچنان در حبس هستند. فعالان حقوق بشر از یک ماه پیش از شیوع ویروس کرونا در چنین زندان‌هایی خبر دادند. پس از آن مقامات ایران ده ها هزار زندانی را به طور موقت آزاد کردند تا از شیوع این بیماری در زندان ها جلوگیری کنند.

خانم دوگال می گوید بهاییان در ایران به سازمان او اطلاع داده اند که مقام‌های مسئول در ایران در هفته های اخیر به طور موقت حدود ۲۰ عضو جامعه بهایی را آزاد کردند. او می‌گوید دلیل آزادی آنها مشخص نیست و ۵۰ تا ۱۰۰ بهایی دیگر کماکان در زندان هستند.

خانم دوگال گفت: «به دلیل وضعیت کلی زندان‌ها در ایران ما به شدت نگران وضعیت دیگر زندانیان هستیم.» او گفت که سازمان او اطلاع ندارد آیا از افراد محبوس کسی به ویروس کرونا مبتلا شده است یا نه، اما مطمئن است «آنها آسیب‌پذیر هستند.»

نماینده جامعه بهایی در سازمان ملل متحد با تاکید بر موضع سازمان خود مبنی بر ناعادلانه و نادرست بودن حبس همه بهاییان زندانی در ایران، گفت که بهاییان ایران بیش از دیگران آسیب پذیر هستند؛ زیرا از پیش حقوق‌شان از بسیاری جهات زیر پا گذاشته شده است.

جانی مور، عضو کمیسیون دو حزبی آزادی مذهبی بین المللی ایالات متحده، می‌گوید آمریکا با مقام‌های سازمان ملل درباره تبعیض علیه بهاییان در ایران در تماس مداوم است.

او افزود نقض جاری حقوق بهاییان کار رهبران ایران برای مجاب کردن جامعه جهانی به تخفیف فشارهای اقتصادی بر جمهوری اسلامی را سخت تر می کند: «مقام های ایران در حالی که از صندوق بین المللی پول درخواست وام کرده و خواهان تخفیف تحریم ها هستند می توانند با آزادی همه بهاییان زندانی در آن کشور پیامی قوی بفرستند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG