لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۱

نگین تدریسی شهروند بهائی در تهران به پنج سال زندان محکوم شد


نگین تدریسی، شهروندان بهائی ساکن تهران
نگین تدریسی، شهروندان بهائی ساکن تهران

«نگین تدریسی» شهروندان بهائی در تهران طی حکمی از سوی دادگاه بدوی به تحمل پنج سال زندان محکوم شد.

نگین تدریسی روز چهارشنبه ۲۹ خرداد از سوی دادگاه بدوی در تهران بابت اتهام «پرداخت شهریه کلاس زبان به یک شهروند افغان، دادن مشاوره روانشناسی و یادداشت‌هایی که در دفتر شخصی خود جهت آموزش دیگران نوشته بود» به پنج سال زندان محکوم شده است.

این شهروند بهائی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، ضمن اشاره به ابلاغ حکم ۵ سال زندان به وکیلش، به مصادیق اتهامات مطرح شده علیه خود نیز اشاره داشت که در دادنامه علیه این شهروند بهائی آورده شده است، اتهاماتی که در دادنامه صادره «پرداخت شهریه کلاس زبان به یک تبعه افغانستان، دادن مشاوره روانشناسی رفتاری، جنسی و اقتصادی و همچنین نوشتن این جمله در دفتر شخصی که مردم این منطقه نیازمند آموزش هستند» عنوان شده است.

نگین تدریسی، ۴ آبان ۹۶ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱ آذر ماه همان سال پس از سپری کردن دوران بازجوئی و تکمیل پرونده با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود.

روز شنبه ۲۵ خرداد نیز، حکم مجموعا ۳۶ ماه زندان شش شهروندان بهائی ساکن تبریز به نام‌های «خیرالله بخشی»، «مونیکا علیزاده»، «کامبیز میثاقی»، «شبنم عیسی خانی»، «فرزاد بهادری» و «شهریار خداپناه» که پیشتر توسط قاضی «رحیم حملبر» ریاست شعبه اول دادگاه انقلاب مورد محاکمه قرار گرفته بودند به آنها ابلاغ شد.

مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور اقلیت‌های مذهبی در خاورمیانه، جنوب و مرکز آسیا، از تداوم آزار و اذیت اقلیت ها در ایران انتقاد کرده و خواستار آن شده که جمهوری اسلامی همه زندانیان عقیدتی را فورا آزاد کرده و به آزادی مذاهب احترام بگذارد.

آقای ناکس تیمز، روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت در نشست اتحادیه ضد افترا (ADL) در واشنگتن گفت: «رژیم ایران شهروندان بهائی خود را به حدی سرکوب می کند که قابل مقایسه با رفتار با این اقلیت در هیچ جای دنیا نیست. برپایه آمار، تا همین دو ماه پیش همچنان هفتاد بهائی صرفا به جرم اینکه بهائی هستند در زندان‌های ایران حبس هستند. وزارت خارجه آمریکا به طور مداوم این مسائل را مستند می کند. یعنی حملات مداوم کلامی علیه بهائیان، بستن مشاغل شان و ممانعت از دریافت خدمات ابتدایی.»https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG