لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

شش شهروند بهائی در تبریز در مجموع به ۳۶ ماه زندان محکوم شدند


شش شهروندان بهائی ساکن تبریز که پیشتر توسط قاضی «رحیم حملبر» ریاست شعبه اول دادگاه انقلاب مورد محاکمه قرار گرفته بودند جمعا به ۳۶ ماه زندان محکوم شدند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد گزارش داد که، شش شهروند بهائی ساکن تبریز به نام‌های «خیرالله بخشی»، «مونیکا علیزاده»، «کامبیز میثاقی»، «شبنم عیسی خانی»، «فرزاد بهادری» و «شهریار خداپناه» که روز سه شنبه ۲۱ خرداد توسط قاضی «رحیم حملبر» ریاست شعبه اول دادگاه انقلاب به اتهام «عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهائی» مورد محاکمه قرار گرفته بودند هر کدام به شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

بنا بر این گزارش حکم این شهروندان بهائی، روز شنبه ۲۵ خرداد از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به آن‌ها ابلاغ شده‌ است.

بنا بر اطلاعات موجود، این شهروندان بهائی آبان ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در تبریز پس از تفتیش کامل منازل و ضبط تعدادی وسایل شخصی بازداشت شدند. این افراد پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند.

مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور اقلیت‌های مذهبی در خاورمیانه، جنوب و مرکز آسیا، از تداوم آزار و اذیت اقلیت ها در ایران انتقاد کرده و خواستار آن شده که جمهوری اسلامی همه زندانیان عقیدتی را فورا آزاد کرده و به آزادی مذاهب احترام بگذارد.

آقای ناکس تیمز، روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت در نشست اتحادیه ضد افترا (ADL) در واشنگتن گفت: «رژیم ایران شهروندان بهائی خود را به حدی سرکوب می کند که قابل مقایسه با رفتار با این اقلیت در هیچ جای دنیا نیست. برپایه آمار، تا همین دو ماه پیش همچنان هفتاد بهائی صرفا به جرم اینکه بهائی هستند در زندان‌های ایران حبس هستند. وزارت خارجه آمریکا به طور مداوم این مسائل را مستند می کند. یعنی حملات مداوم کلامی علیه بهائیان، بستن مشاغل شان و ممانعت از دریافت خدمات ابتدایی.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG