لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

شش شهروند بهائی ساکن تبریز محاکمه شدند


شش نفر از شهروندان بهائی ساکن تبریز، توسط قاضی «رحیم حملبر» ریاست شعبه اول دادگاه انقلاب مورد محاکمه قرار گرفتند.

به گزارش وبسایت خبری حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۱ خرداد، جلسه دادگاه شش شهروند بهائی ساکن تبریز به نام‌های «خیرالله بخشی، مونیکا علیزاده، کامبیز میثاقی، شبنم عیسی خانی، فرزاد بهادری و شهریار خداپناه» با حضور عباس جمالی وکیل مدافع آنها در شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی رحیم حملبر برگزار شد.

یک منبع مطلع به این وبسایت خبری گفت، این شش شهروند بهایی با ارائه دفاعیات خود در این جلسه دادگاه به اتهام «عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهائی» دادگاهی شدند و «خیرالله بخشی» علاوه بر اتهام مذکور نسبت به «تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ بهائیت» نیز محاکمه شده است.

بنا بر اطلاعات موجود، این شهروندان بهائی آبان ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه این افراد با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند.

مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور اقلیت‌های مذهبی در خاورمیانه، جنوب و مرکز آسیا، از تداوم آزار و اذیت اقلیت ها در ایران انتقاد کرده و خواستار آن شده که جمهوری اسلامی همه زندانیان عقیدتی را فورا آزاد کرده و به آزادی مذاهب احترام بگذارد.

آقای ناکس تیمز، روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت در نشست اتحادیه ضد افترا (ADL) در واشنگتن گفت: «رژیم ایران شهروندان بهایی خود را به حدی سرکوب می کند که قابل مقایسه با رفتار با این اقلیت در هیچ جای دنیا نیست. برپایه آمار، تا همین دو ماه پیش همچنان هفتاد بهایی صرفا به جرم اینکه بهایی هستند در زندان‌های ایران حبس هستند. وزارت خارجه آمریکا به طور مداوم این مسائل را مستند می کند. یعنی حملات مداوم کلامی علیه بهائیان، بستن مشاغل شان و ممانعت از دریافت خدمات ابتدایی.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG