لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

بلاتکلیفی هزاران دانشجو رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه آزاد؛ لغو دانشجویی بعد از یک ترم


دانشجویان برخی واحدهای علوم پزشکی دانشگاه آزاد با تجمع اعتراضی مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه خواهان بازگشت به کلاس های درس شدند.
دانشجویان برخی واحدهای علوم پزشکی دانشگاه آزاد با تجمع اعتراضی مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه خواهان بازگشت به کلاس های درس شدند.

در حالی که چندین هزار دانشجو در رشته های علوم پزشکی ایران به دلیل آنچه «اشتباه در روند پذیرش دانشجو» اعلام می شود، از حضور در کلاس‌های درس منع شده‌اند، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد برای پذیرش این دانشجویان را منتفی دانست.

موضوع پذیرش بدون ضابطه دانشجو در رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد با ارسال پیامکی به قبول‌شدگان در لیست ذخیره این دانشگاه آغاز شد. قبول شدگان برخی رشته های علوم پزشکی که هزینه دانشگاه را پرداخت و کارت دانشجویی هم دریافت کرده بودند،‌ در هفته دوم سال تحصیل با دریافت پیامکی مطلع شدند که اجازه حضور در کلاس درس را ندارند.

دانشجویان در برخی واحدهای علوم پزشکی دانشگاه آزاد که با ممانعت از تحصیل روبرو شده بودند،‌ در روزهای گذشته با تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف ایران و همچنین مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه آزاد خواهان بازگشت به کلاس های درس شدند.

هر چند تا به امروز آمار دقیقی از تعداد دانشجویان منع شده از تحصیل از سوی مسئولان اعلام نشده است اما خبرگزاری ایسنا تعداد این دانشجویان را ۱۲ هزار دانشجو اعلام کرد.

با ادامه تجمعات دانشجویان معترض، هفت نفر از روسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی برکنار شدند و محمدمهدی طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد علت بروز این مشکل را ثبت نام بیش از اندازه ظرفیت ذخیره برخی واحدهای این دانشگاه اعلام و اظهار کرد که «این واحدها فقط به منافع خودشان توجه داشته‌اند، نه منافع مردم و سازمان».

همچنین «حمایت میرزاده» عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد که این کمیسیون موضوع خاطیان پذیرش دانشجویان پزشکی در دانشگاه آزاد را بررسی می کند.

برکناری روسا و معاونان آموزشی دانشگاه آزاد و بررسی پرونده این دانشگاه در مجلس در شرایطی است که هنوز مسئولان برای بازگرداندن دانشجویان معترض به دانشگاه راهکار عملی ارائه نداده‌اند. هر چند زمزمه هایی برای تغییر ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد به عنوان یک راهکار شنیده می‌ شد ولی حسن قاضی زاده هاشمی،‌ وزیر بهداشت، با تاکید بر اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد، گفت که وزارت بهداشت نمی تواند مقررات را زیر پا بگذارد.

جدیدترین اظهارنظر وزیربهداشت در حالی است که نمایندگان مجلس ایران یکشنبه ۲۹مهرماه در صحن علنی مجلس در تذکر کتبی به وزیربهداشت پرسیدند که چرا «هزاران دانشجوی پذیرفته شده در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اکنون مجبور به انصراف اجباری شده‌اند؟»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG