لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

موج احضار دانشجویان توسط نهادهای امنیتی در آغاز سال تحصیلی جدید


تصویر یکی از تجمع های پیشین دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به احکام دادگاه علیه چند دانشجو
تصویر یکی از تجمع های پیشین دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به احکام دادگاه علیه چند دانشجو

همزمان با انتشار گزارش‌هایی درباره موج جدید احضار دانشجویان به نهادهای امنیتی، گروهی از تشکل ها و دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی از رئیس دانشگاه خواستار پیگیری وضعیت «نجمه واحدی» دانشجوی زندانی شدند.

در روزهای اخیر خبرگزاری ایرنا در گزارش کوتاهی از موج جدیدی از احضار، دستگیری و صدور احکام حبس برای دانشجویان معترض خبر داده بود که بر اساس آن، «وضعیت بازداشت‌ها در شهرستان ها وخیم تر است.»

همچنین نهادهای امنیتی در آغاز سال تحصیلی با احضار و بازجویی دانشجویان از برنامه‌های آتی آنان در چهارچوب تشکل‌های دانشجویی پرس و جو می‌کنند.

به تازگی سی نفر از متقاضیان کنکور تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد از تحصیل محروم شده‌اند و حراست دانشگاه از فعالیت‌ سیاسی این دانشجویان در دوره قبلی تحصیلی‌شان سوال کرده و از آن‌ها خواسته برای گرفتن کارنامه خود، از وزارت اطلاعات نامه تایید صلاحیت بگیرند.

از سوی دیگر، دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با توزیع تراکت‌هایی از رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خواستار پیگیری وضعیت نجمه واحدی، دبیر انجمن علمی مطالعات زنان این دانشکده شدند.

همچنین تشکلهای دانشگاه علامه طباطبایی از رئیس دانشگاه خواستند درمورد نجمه واحدی پاسخگو بوده و پیگیری کند.

نجمه واحدی، دانشجوی ارشد جامعه شناسی و فعال حقوق زنان، روز دهم شهریور توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد. او همزمان با دستگیری «هدی عمید»، دیگر فعال حقوق زندان و وکیل دادگستری، بازداشت شد. از علت دستگیری این دو اطلاع موثقی در دست نیست.

احضار و بازداشت دانشجویان در حالی صورت می‌گیرد که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای دانشجویان بازداشت شده در جریان اعتراضات دی ماه سال گذشته احکام سنگینی صادر کرده است.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا صدور احکام قضایی سنگین علیه دانشجویان ایران را محکوم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG