لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۴

ایرباس بانک های اروپایی را به معامله با ایران ترغیب کرد


شرکت هواپیماسازی ایرباس که به تازگی قراردادی ۲۷ میلیارد دلاری با ایران بسته، بانک های اروپایی را به معامله با ایران ترغیب کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از نایجل تیلور، مدیر مالی شرکت ایرباس نوشت که برای از سرگیری مبادلات مالی با ایران، دولت‌های اروپایی و شرکت‌های بیمه نگاه مثبتی به ایران دارند.

شرکت ایرباس در پی لغو تحریم‌های ایران و سفر حسن روحانی به فرانسه، برای فروش ۱۱۸ فروند هواپیمای مسافربری با ایران به توافق رسید.

مدیر مالی شرکت ایرباس در سخنانش، شرایط جدید بوجود آمده برای معامله با ایران را یک موهبت دانست و گفت که نمی داند چرا بانک‌های اروپایی به این مساله پشت کرده‌اند.

سخنان مدیر مالی ایرباس در حالیست که در میان بانک‌های اروپایی یک بانک فرانسوی جریمه سنگین نقض تحریم‌های ایران و چند کشور دیگر را پرداخت. بانک "بی ان پی پاریبا" در سال ۲۰۱۴ از سوی آمریکا به پرداخت ۹ میلیارد دلار محکوم شد.

اگر چه تحریم‌های ایران از سوی اتحادیه اروپا لغو شده است و برخی از تحریم‌های آمریکا نیز برداشته شده است، اما بانک‌های اروپایی لغو تحریم‌های بانکی از سوی آمریکا را غیرشفاف می‌دانند و نگران جریمه احتمالی در صورت تبادل مالی با ایران هستند.

XS
SM
MD
LG