لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

استرالیا: جسد پناهجوی ایرانی به ایران فرستاده می شود


اسکات مورسیون، وزیر مهاجرت و مراقبت از مرزهای استرالیا - آرشیو
اسکات مورسیون، وزیر مهاجرت و مراقبت از مرزهای استرالیا - آرشیو
استرالیا جسد یک پناهجوی ایرانی را که طی یک درگیری بزرگ در کمپ پناهجویان واقع در کشور پاپوآ گینه نو، در جزیره مانوس کشته شد را به ایران می فرستد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید سر رضا براتی، ۲۳ ساله، در درگیری روز دوشنبه دچار جراحات مرگباری شد. در این درگیری دست کم ۷۷ نفر دیگر مجروح شدند.


اسکات موریسون، وزیر مهاجرت و حفاظت از مرزهای استرالیا می گوید جسد رضا براتی به درخواست خانواده اش و پس از کالبد شکافی در پاپوآ گینه نو به ایران فرستاده می شود.

برخی از روزنامه های استرالیایی روز جمعه گزارش دادند که براتی ممکن است توسط ماموران از کنترل در رفته کمپ کشته شده باشد، هنگامی که او بی دفاع روی زمین افتاده بود و به نوشته این روزنامه ها گاردها به سر او ضربه وارد می کردند.

این روزنامه ها به نقل از یک گارد استرالیایی کمپ که نامش منتشر نشده، گارد های محلی استخدام شده در کمپ را متهم کرده اند که دیوانه وار به رضا براتی حمله کردند.
اسکات موریسون گفته است در مورد گزارش های رسانه ای گمانه زنی نمی کند. او گفت مقامات استرالیا و پلیس پاپوآ گینه نو در حال بررسی جداگانه این رویداد هستند.
مورسیون گفته پناهجویان مجروح یا به کمپ بازگردانده شده اند یا هنوز در بیمارستان هستند.

وزیر مهاجرت استرالیا این هفته گفته بود نا آرامی ها در کمپ متقاضیان پناهندگی زمانی آغاز شد که به آنها گفته شد باید در پاپوآ گینه نو، منطقه توسعه نیافته و فقیر، اسکان یابند.

او پناهجویان را متهم کرده بود که قصد فرار از مرکز نگهداریشان را داشتند و آنها را مقصر دانست. اما برخی از گروه های حقوق بشری اعلام کردند روستاییان محلی با قمه، لوله، چوب و سنگ به مرکز پناهجویان حمله کردند.

دولت محافظه کار استرالیا به رغم مخالفت گروه های حقوق بشری، پناهجویانی که از طریق آب سعی می کنند وارد این کشور شوند را به کمپ های دور افتاده جزیره مانوس یا جزیره کوچک نائورو در اقیانوس آرام می فرستد.

بسیاری از شهروندان جمهوری اسلامی ایران سعی کرده اند با سفر به اندونزی از طریق آب غیرقانونی به استرالیا بروند که شماری از آنها در این مسیر غرق شده اند.
XS
SM
MD
LG