لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

دست‌کم ۵ فعال صنفی معلمان به حبس محکوم شدند


دست‌کم ۵ تن از معلمان در استان‌های کردستان و بوشهر در روزهای گذشته به حبس محکوم شدند.

دادگاه انقلاب اسلامی مریوان، چهار فعال صنفی معلمان به اسامی تحسین مصطفی، آرام قادری، سیوان سلیمانی و آرام محمدی را در مجموع به ۱۶ ماه حبس محکوم کرده است.

به گزارش سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، اتهام این فعالان صنفی «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده و هریک از آنها به تحمل ۴ ماه حبس محکوم شده‌ است.

تاکنون بسیاری از فعالان صنفی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» با محکومیت‌های حبس مواجه شده‌اند.

تحسين مصطفی، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان با ۲۳ سال سابقه تدريس، پیشتر نیز به دلیل «پیگیری مطالبات صنفی و نقد وضع موجود»، به «بهانه‌های واهی» از رتبه بندی محروم و با رأی هیئت بدوی تخلفات اداری استان کردستان هم از آموزش و پرورش اخراج شده بود.

مصادیق اتهامات چهار فعال صنفی معلمان اهل مریوان، «گزارش ضابطین»، «حضور در تجمعات غیرقانونی» و «تهیه و انتشار تصاویر تجمعات غیرقانونی در کانالهای معارض نظام» ذکر شده است.

این در شرایطی است که به گزارش هه‌نگاو، دلیل اتهامات منتسب به آنها «مشارکت در تجمعات اعتراضی معلمان» و «تقاضا برای اجرای قانون مربوط به تحصیل رایگان و تحصیل به زبان مادری» است.

احکام حبس این چهار معلم به مدت دو سال به حالت تعلیق درآمده است.

آنها در خرداد سال ۱۴۰۱ هم به دست ماموران اداره اطلاعات مریوان بازداشت و پس از دو روز آزاد شده بودند.

در عین حال، دادگاه انقلاب اسلامی بوشهر هم محسن عمرانی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان این استان، را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم کرده است.

به گزارش کانال «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران»، این فعال صنفی معلمان در پرونده‌ای دیگر هم به دو سال حبس محکوم شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با محکوم کردن «پرونده‌سازی» علیه محسن عمرانی، از ادامه فعالیت‌های صنفی او اعلام حمایت کرده است.

از اردیبهشت سال ۱۴۰۱ تاکنون، صدها معلم و فعالان صنفی فرهنگیان به اتهام‌های امنیتی بازداشت شده‌اند. شماری از این فعالان به حبس محکوم شده و شماری نیز به قید وثیقه آزاد هستند.

XS
SM
MD
LG