لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

کارنامه تیم‌های ایرانی در بازیهای آسیایی – بخش دوم


لیلا رجبی از اعضای تیم دو و میدانی بانوان ایران در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون کره جنوبی
لیلا رجبی از اعضای تیم دو و میدانی بانوان ایران در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون کره جنوبی

دو میدانی مادر ورزش‌هاست و درکنار آن شنا و ژیمناستیک به عنوان ورزشهای پایه اهمیت ویژه‌ای دارند. در ادامه سلسله مقالات مربوط به عملکرد تیم‌های ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی۲۰۱۴ در اینچئون کره جنوبی٬ به بررسی کارنامه ایران در این سه رشته ورزشی می‌پردازیم.

لازم به تذکر است که مسئولان جمهوری اسلامی ایران در این دوره از بازی‌ها ۲۸۲ نفر را اعزام کردند٬ در حالی که در بازیهای سال ۲۰۱۰ گوانجو ۳۶۲ نفر شرکت داشتند؛ البته اکثر کشورها با کاهش تعداد شرکت‌کننده مواجهه بودند. حذف برخی رشته‌ها از مسابقات امسال و کاهش مجموع مدال‌ها از ۱۵۷۷ مدال به ۱۴۵۴ مدال، و همچنین وضعیت اقتصادی نامناسب برخی از کشورها از جمله ایران، باعث این امر شده است.

اما آنچه مسلم است٬ اگر برای ورزشکاری شانس حضور در بین ۱۰ نفر اول این مسابقات را قائل بودند٬ حتماً اعزام شده است. در دو میدانی ۲۱ نفر که از این تعداد سه نفرشان خانم بودند و در ژیماستیک و شنا هریک ۵ نفر اعزام شدند.

از ۱۸ شرکت‌کننده مرد در رشته دو میدانی، تنها احسان حدادی در پرتاب دیسک مدال طلا گرفت و از سه شرکت کننده زن هم تنها لیلا رجبی که بلاروسی الاصل (تاتسیانا ائیلوش چانکا) است در پرتاب وزنه مدال نقره گرفت.

ایران در دو میدانی بازیهای آسیایی ۲۰۱۰ دو مدال طلا بوسیله سجاد مرادی در دو ۸۰۰ متر و احسان حدادی در پرتاب دیسک و همچنین سه مدال نقره توسط سجاد مرادی در دو ۱۵۰۰ متر و محمد صمیمی در پرتاب دیسک و کاوه موسوی در پرتاب چکش را صاحب شده بود.

ایران در بازیهای آسیایی تهران در دو و میدانی سه طلا ٬ دو نقره و سه برنز گرفته بود. اساساً جدا از سجاد مرادی و رضا انتظاری ما در مسابقات دو٬ چندان توفیقی نداشته ایم٬ و بجز طلای تیمور غیاثی در پرش ارتفاع بقیه مدال‌های ایران فقط در پرتاب‌ها بوده است.

اگر مدال لیلا رجبی بلاروسی تبار را به حساب بلاروس بگذاریم٬ هیچ کدام از زنان ما تا به حال برروی سکوی قهرمانی این مادر ورزش‌ها قرار نگرفته‌اند.

ژیمناستیک

۱- در بازیهای ۲۰۱۴ هیچ مدالی نداشتیم

۲- در بازیهای ۲۰۱۰ نیز هیچ مدالی دریافت نکردیم

۳- دربازیهای آسیایی تهران نیز هیچ مدالی در ژیمناستیک نگرفتیم

تنها تفاوت قبل از انقلاب با بعد از انقلاب این است که تا قبل از انقلاب٬ زنان هم در ژیمناستیک شرکت داشتند، ولی حالا ندارند.

شنا٬ شیرجه و واترپلو

در بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون ایران با ۵ شناگر مثل همه دوره‌های دیگربه هیچ مدالی دست پیدا نکرد.

در بازیهای آسیایی تهران٬ ایران در واترپولو مدال طلا گرفت، اما در شنا و شیرجه مدالی بدست نیاورد.

کلاً یکی از ضعیف‌ترین نتایج ورزشکاران ایرانی در سطح آسیا و جهان مربوط به شنا است.

تا دو و میدانی، شنا و ژیمناستیک پیشرفت نکنند٬ شاید توفیق در همگانی کردن ورزش ممکن نباشد.

---------------------------------------------

اين مقاله تنها به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده و نظرات بيان شده در آن، الزاماً بازتاب ديدگاه صدای آمريکا نيست.

XS
SM
MD
LG