لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۷

کشمکش وزارت ارشاد و مجلس برای اکران چند فیلم


نمایی از فیلم «عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان
نمایی از فیلم «عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان

در پی اعلام درخواست رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ایران از وزیر ارشاد برای توقیف ۸ فیلم سینمایی، علی جنتی وزیر ارشاد ایران روز دوشنبه اعلام کرد که اکران فیلم‌ها بر اساس قانون انجام می‌شود نه خواست اشخاص.

علی جنتی به خبرنگاران گفت: «پخش فیلم‌ها بر اساس قانون و ارزش‌ها انجام می‌شود و قرار نیست هر کسی برای ما تعیین تکلیف کند که چه فیلمی پخش شود یا نشود.»

علی سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ایران روز یکشنبه گفته بود که در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد، خواستار جلوگیری از اکران ۸ فیلم از جمله «عصبانی نیستم»، «قصه‌ها» و «آشغال‌های دوست داشتنی» شده است. او محتوای این فیلم‌ها را متناقض با ارزش‌های انقلاب اسلامی دانسته و گفته بود که برخی از آنها درباره فتنه ۸۸ است.

محافظه کاران در ایران از اعتراضات سال ۱۳۸۸ در ایران با عنوان فتنه ۸۸ یاد می‌کنند.

وزیر ارشاد روز دوشنبه با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد «به تشخیص خود عمل می‌کند» گفت: «خودمان توجه داریم که کدام فیلم مربوط به فتنه است و جلویش را می گیریم و اگر اینگونه نباشد طبق ضوابط قانونی و ارزش‌ها نمایش داده می‌شود.»

با وجود این گفته‌های وزیر ارشاد ایران، رئیس سازمان سینمایی به خبرگزاری ایسنا گفت که روز یکشنبه جلسه‌ای با نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس برای گفت و گو بر سر اکران فیلم‌های مورد بحث داشته است.

حجت الله ایوبی، نتایج جلسه با نمایندگان را رضایت بخش دانست اما در عین حال گفت که «ممکن است لازم باشد مثلا «عصبانی نیستم» اصلاحات دیگری هم داشته باشد و شاید این درخواست را از کارگردان فیلم داشته باشیم تا به این ترتیب نگرانی برخی از آقایان هم برطرف شود.»

ایوبی به خبرنگاران گفت که حساسیت‌هایی وجود دارد که باید آن‌ها را به حداقل کاهش دهیم. به گفته او، «برخی از نمایندگان معتقدند در یکی از فیلم‌های یاد شده، هنوز پلان‌های سیاسی وجود دارد که قرار شد بار دیگر مرور کنیم تا اگر اشاراتی وجود دارد که وجه اجتماعی بودن فیلم را کمرنگ می‌کند،‌ آن صحنه‌ها را برداریم و فیلم را اکران کنیم.»

روز یکشنبه، فرهاد توحیدی، مدیر عامل خانه سینما، نهاد صنفی سینماگران ایران، گفته بود که دخالت مجلس در اکران فیلم‌ها در ایران غیرقانونی است.

با این وجود بر اساس گفته‌های رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد، این نهاد همچنان مشغول رایزنی با نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس است تا رضایت آنان را برای اکران فیلم‌های یاد شده، به ویژه «عصبانی نیستم» و «قصه‌ها» جلب کند.

XS
SM
MD
LG