لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

در خواست کمیسیون فرهنگی مجلس از وزیر ارشاد برای توقیف ۸ فیلم


نمایی از فیلم «قصه ها» به کارگردانی رخشان بنی اعتماد
نمایی از فیلم «قصه ها» به کارگردانی رخشان بنی اعتماد

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ایران با ارسال نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد، خواستار توقیف ۸ فیلم سینمایی شد.

احمد سالک، در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا، محتوای این فیلم‌ها را متناقض با ارزش‌های انقلاب اسلامی دانست و گفت که برخی از آنها درباره فتنه ۸۸ است.

برخی از اصولگرایان و نزدیکان رهبر ایران، از اعتراضات سال ۱۳۸۸ با عنوان «فتنه ۸۸» یاد می‌کنند.

این نماینده مجلس، فیلم‌های «عصبانی نیستم»، «قصه‌ها» و «آشغال‌های دوست داشتنی» را از جمله این فیلم‌هایی دانست که به دلیل به گفته او تناقض با ارزش‌های انقلاب، باید از اکران آنها جلوگیری شود. پیش از این، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران هم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته بود از اکران فیلم‌هایی که به فتنه ۸۸ می‌پردازند، جلوگیری کند.

در مقابل، فرهاد توحیدی، مدیرعامل خانه سینما، نهاد صنفی سینماگران ایران، گفته بود که دخالت مجلس در اکران فیلم‌ها در ایران غیرقانونی است.

با وجود فشار کمیسیون‌های مختلف مجلس به وزارت ارشاد، وزیر ارشاد جلوگیری از ا

کران این فیلم‌ها را رد کرد و تنها به انجام اصلاحاتی پیش از اکران فیلم «عصبانی نیستم» اشاره کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در بخش دیگری از سخنانش در مخالفت با اکران این ۸ فیلم گفت: «ما اجازه نمی دهیم هر گونه مطلبی که به ذهن فیلمنامه نویس می‌رسد به عنوان فیلم مطرح شود، زیرا برخی از این آثار به هیچ وجه ارزشمند نیستند.»

فیلم «قصه‌ها» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد، که جزو فیلم‌های مورد نظر کمیسیون فرهنگی مجلس برای توقیف است، به تازگی در جشنواره ونیز جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد.

XS
SM
MD
LG