لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

بازداشت دو فعال مدنی دیگر؛ اعتراض عفو بین‌الملل به بازداشت حدود ۶۰۰ نفر در خوزستان


سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که براساس گزارش‌ها در هفته‌های اخیر بیش از ۶۰۰ تن در خوزستان بازداشت شده‌اند
سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که براساس گزارش‌ها در هفته‌های اخیر بیش از ۶۰۰ تن در خوزستان بازداشت شده‌اند

هم‌زمان با انتشار خبر بازداشت دو تن از فعالان مدنی در خوزستان، سازمان عفو بین‌الملل هم در بیانیه‌ای به انتقاد از «سرکوب گسترده» و بازداشت فعالان سیاسی و قومی در استان خوزستان پرداخت.

براساس گزارش‌ها، «کریم ساعدی» و «عادل مشعلی» روز دوازدهم آبان ماه در حمیدیه بازداشت شدند. هنوز اتهام آن‌ها یا نهاد بازداشت‌کننده‌شان مشخص نیست.

هم‌زمان سازمان عفو بین‌الملل هم در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد، خبر داد در هفته‌های اخیر «بیش از ۶۰۰ تن در خوزستان بازداشت شده‌اند و مشخصات نزدیک به ۱۸۰ نفر از افراد بازداشت شده» در اختیار این سازمان قرار گرفته است.

عفو بین‌الملل بازداشت‌های اخیر را «عمیقا نگران کننده» توصیف کرده و اضافه کرده است که روند بازداشت‌ها در خوزستان «تقریبا به صورت روزانه» ادامه دارد. این افراد در شهرهایی چون اهواز، حمیدیه، خرمشهر و شوش رخ داده است.

بازداشت‌‌ها در استان خوزستان در دو ماه اخیر و پس از یک حمله تروریستی در شهر اهواز شدت گرفته است. روز ۳۱ شهریور ماه و در جریان حمله به یک رژه نظامی در اهواز، ۲۴ تن کشته و ۶۰ نفر زخمی شدند.

پیش از این وب‌سایت هرانا، در گزارشی اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی پس از حمله اهواز، صدها تن از فعالان مدنی، سیاسی و قومی را در این منطقه بازداشت کرده‌اند. براساس گزارش هرانا در میان بازداشت‌شدگان زنان و کودکان هم حضور داشتند.

پس از انتشار این گزارش غلام‌رضا شریعتی، استاندار خوزستان، به ایرنا گفته بود در میان بازداشت‌شدگان «فعال مدنی و کودک» وجود ندارد و خبر داده بود که تنها یک زن در میان بازداشت‌شدگان است.

سازمان عفو بین‌الملل اما در بیانیه خود آورده است که دست‌کم سه زن بازداشت شده‌اند و این سازمان «اطلاعات موثقی» هم از بازداشت «دانشجویان، نویسندگان، فعالان مدنی، فعالان حقوق قومی و فعالان سیاسی» دارد.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که این سازمان موافق محاکمه افراد مظنون به دست داشتن در «حمله وحشتناک» شهر اهواز است، اما به گفته او «بازداشت‌های خودسرانه راه اجرای عدالت نیست». لوتر اضافه کرد که زمان بازداشت‌ها نشان می‌دهد جمهوری اسلامی با استفاده از این حمله به دنبال سرکوب فعالان قومی است.

ساعاتی پس از حمله اهواز، گروه «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و مسئولان جمهوری اسلامی هم از نقش «گروهک‌های تروریست و تجزیه‌طلب» در آن سخن گفتند. پس از چند روز اما گروه دولت اسلامی (داعش) با انتشار ویدئویی اعلام کرد مهاجمان، از اعضای این گروه بوده‌اند. چند روز پس از حمله نیز سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعلام کرد که با موشک به مقر این گروه حمله کرده و طراح اصلی حمله اهواز را کشته است.

هفته گذشته سازمان اطلاعات و امنیت دانمارک اعلام کرد که سازمان‌های امنیتی جمهوری اسلامی در پی حمله به حبیب جبر، یکی از اعضای گروه الاحوازیه، در دانمارک بوده‌اند. ایران اما این اتهام را رد می‌کند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG