لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

ابراز علاقه خامنه‌ای برای از سرگیری روابط با مصر؛ خیز جمهوری اسلامی برای آشتی با دولت‌های عربی


براساس گزارش رسانه‌های داخلی ایران، هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان، در دیدار با علی خامنه‌ای، اعلام کرده است که مصر تمایل دارد روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران از سر بگیرد و رهبر جمهوری اسلامی نیز در پاسخ به استقبال از این موضوع پرداخته است.

سفر مقامات عمان به تهران همیشه توجه محافل سیاسی داخلی و بین‌المللی را به خود جلب می‌کند چرا که عمان، همواره روابط نزدیکی با ایران دارد و میانجی‌گری آن کشور در بسیاری از موارد در رویارویی‌های جمهوری اسلامی با دولت‌های عربی و غربی موثر واقع شده است.

سلطان عمان در سفر هفته گذشته خود به قاهره در دیدار با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، دیدار و مذاکره کرده بود و پس از آن، روز یکشنبه هفتم خرداد، برای سفری دو روزه وارد تهران شد.

«ایران و مصر در طی چند ماه آینده سفیر تبادل خواهند کرد»، این را روزنامه نشنال ـ که در امارات متحده عربی منتشر می‌شود ـ روز چهارشنبه سوم خرداد نوشت و افزود: «به نقل از مقامات مصری این تحول با میانجی‌گری عمان در حال شکل‌گیری است.»

بر اساس اطلاعات گزارش روزنامه نشنال به نظر می‌رسد یک توافق اولیه برای برگزاری دیدار سران دو کشور به دست آمده است و دو مقام آگاه مصری بر این باورند که، احتمالا دیدار روسای جمهور ایران و مصر تا پایان سال جاری برگزار خواهد شد.

پیش‌تر روابط دو طرف بعد از این که حکومت ایران نام خیابانی را به نام خالد اسلامبولی ـ فرمانده تیم ترور انور سادات، رئیس جمهور وقت مصر در سال ۱۹۸۱ـ نامگذاری کرد رو به تیرگی گذاشت به طوری که مصر بارها از ایران خواسته که نام خالد اسلامبولی را از آن خیابان حذف کند، اما جمهوری اسلامی این درخواست را «تاکنون» رد کرده است.

هرچند دو کشور ایران و مصر روابط دیپلماتیک خود را با فراز و نشیب بسیار حفظ کرده‌اند ولی روابط این دو کشور از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ و رفتن محمدرضا پهلوی تاکنون تنش‌های زیادی را پشت سر گذاشته است‌، گرچه برخی تحلیل‌گران بر این باورند که به خاک سپرده شدن شاه ایران در سال ۱۳۵۹ در مصر ، موضوع تنش‌های بین تهران و قاهره را بیشتر نیز کرد.

XS
SM
MD
LG