لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

گروگانگیری چه دستاوردی برای مردم ایران داشت؟ پاسخ کاربران توییتر صدای آمریکا


۱۳ آبان ۱۳۵۸ دیپلمات های آمریکایی گروگان گرفته شدند.
۱۳ آبان ۱۳۵۸ دیپلمات های آمریکایی گروگان گرفته شدند.

روز گذشته، ۱۳ آبان، سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران از سوی «دانشجویان پیرو خط امام» بود. این دانشجویان سال ۱۳۵۸ بعد از ورود به سفارت آمریکا، کارکنان آن را برای ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند. اقدام این دانشجویان با استقبال آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، مواجه شد. او این حرکت را «انقلاب دوم» توصیف کرد. پس از گروگان‌گیری، ارتباط دیپلماتیک میان ایران و آمریکا قطع شد. افرادی در ایران نیز به جاسوسی برای آمریکا متهم شدند که مشهورترین آنها عباس امیرانتظام سخنگوی دولت موقت بود.

مسئولان جمهوری اسلامی و مدافعان این حرکت، از آن به عنوان نقطه عطفی در تاریخ انقلاب ایران یاد می‌کنند و معتقدند که سفارت آمریکا به دنبال کودتا در ایران بود. مخالفان اما بر این عقیده‌اند که بخش نه چندان کوچکی از اتفاق‌هایی که پس از انقلاب علیه ایران رخ داد، به دلیل این اقدام بود.

از کاربران توییتر فارسی صدای آمریکا پرسیدیم: «به نظر شما این گروگانگیری چه دستاوردی برای مردم ایران داشت؟»

موافقان اشغال سفارت

برخی کاربران هم‌چنان از این اقدام حمایت می‌کنند. «علیرضا سیفی» نوشت: «تسخیر سفارتی که جاسوسی می‌کرد در همه جا حکم جاسوس معلومه پس صد رحمت به ما».

کاربر دیگری با نام «دکتر رابین‌هود» نوشت که در آن زمان «شاه دیکتاتور در صدد برگشت به ایران بود» و «این خطر وجود داشت که آمریکا مثل سال ۳۲ مجدداً کودتا» کند و مقدمات بازگشت شاه به ایران را فراهم کند. به گفته او کار این دانشجویان «عمل پیشگیرانه» بود.

کاربر دیگری دستاورد این عمل را «استقلال» ایران دانسته است. یک کاربر دیگر توییتر با نام «سرباز امام خامنه‌ای» نوشت این کار باعث «اتحاد» در ایران شد.

مخالفان اشغال سفارت

با این حال، این نظر همه کاربران نیست و افراد منتقد این اقدام هم کم نیستند. برخی کاربران اقدام به بازنشر ویدئویی قدیمی از «معصومه ابتکار»، معاون فعلی امور زنان و خانواده حسن روحانی کرده‌اند که در همان زمان درباره گروگان‌ها و دلیل اقدام به اشغال سفارت آمریکا صحبت می‌کند.

کاربری با نام «داریوش» نوشت که این اقدام از طرف «شوروی» انجام شد تا «دشمنی تا ابد بین ایران وامریکا رقم خورد.»

کاربر دیگری از «هشت سال جنگ، تحریم، عقب ماندگی اقتصادی علمی فرهنگی، قحطی» به عنوان نتیجه این اقدام یاد کرد و «نوشین» نوشت این اقدام «جز بدبختی و جنگ و فساد و اقتصاد بحران زده» برای مردم ایران ثمری نداشته است.

«فلاکت و بدبختی»، «بدبختی، فلاکت، رفتن به دوره صفویه، مستعمره انگلیس بودن»، «بدبختی و عقب ماندگی از دنیا»، «تحریم ۳۰ ساله» و «سیاه‌روزی و بدبختی» بخشی از توصیف کاربران در تبعات این اقدام برای ایران و مردم آن است.

برخی کاربران هم به این مساله اشاره کردند که به عقیده آنها این اقدام به نفع دانشجویانی که سفارت را اشغال کردند و خانواده‌های آنان شد. از جمله «اقامت فرزندان همان اشغالگران سفارت آمریکا در کشور آمریکا.»​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG