لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

انتشار ویدئوی حمله به سفارت ایران در بیروت


«لشکر عبدالله عزام»، گروه وابسته به القاعده نوار ویدئویی را روی اینترنت قرار داده که ظاهراً حاوی تصاویر بمب گذاری انتحاری دوگانه روز ١٩ نوامبر به سفارت ایران در بیروت است. لشکر عبدالله عزام مسئولیت حمله انتحاری به سفارت جمهوری اسلامی در لبنان را پذیرفته بود.

به گزارش روزنامه دیلی استار این نوار ویدئویی ١٨ دقیقه ای شامل هشدارهای از پیش ضبط شده ماجد الماجد، رهبر درگذشته این گروه است که ماه گذشته در بیمارستان نظامی بیروت درگذشت. معین ابوذر، یکی از دو بمب گذار انتحاری که این حمله را اجرا کردند نیز در این نوار پیام ضبط شده ارسال کرده است. بیش از ٣٠ نفر در این حمله ها کشته و بیش از ١٥٠ نفر دیگر مجروح شدند.

در این نوار ویدئویی همچنین بخش هایی از سخنرانی های سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله و تصاویری پخش می شوند که گفته شده است حمله های «به رهبری ایران و دست نشانده های آن علیه اهل تسنن در چندین کشور عرب» از جمله عراق، یمن، لبنان، ایران و سوریه هستد.

ماجد به اتهامات تروریستی در واشنگتن، ریاض و بیروت تحت تعقیب قرار داشت. او روز ٢٦ دسامبر از سوی ارتش لبنان بازداشت شد اما به دلیل نارسایی کلیه در زندان درگذشت. ماجد در این نوار ویدئویی به حزب الله هشدار می دهد تا نیروهای خود را از سوریه خارج کند.

بنا به گزارش این روزنامه، این نوار ویدئویی زمانی روی اینترنت قرار گرفت که ارتش اعلام کرد یک رهبر فلسطینی لشکر عبدالله عزام را بازداشت و دو خودروی مملو از مواد منفجره را در دره بقعه و بیروت توقیف کرده بود.
XS
SM
MD
LG