لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

امام جمعه مشهد: خامنه‌ای "امام" و هر امام جمعه "امام‌زاده" است


احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد
احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد

امام جمعه مشهد گفته است امامان جمعه هر شهر در نقش "امام‌زاده زنده" آن شهر هستند چون از سوی آیت‌الله خامنه‌ای منصوب شده‌اند واو هم "امام" است.

به گزارش ایسنا، احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان رهبری، رهبر جمهوری اسلامی را "امام" نامیده و گفته که به همین مناسبت امامان جمعه، "امام‌زاده زنده" آن شهر محسوب می‌شوند و "بقعه و بارگاه هم همان دستگاه نماز جمعه است."

آقای علم‌الهدی با استناد به همین مساله مردم را به محافظت کردن از امام جمعه شهرشان فراخوانده و تاکید کرده که "مردم نباید بی‌در و دروازه امام جمعه را نقد کنند."

مطابق روایت‌های رسمی، اکثریت مردم ایران "شیعه دوازده امامی" هستند اما "امام" نامیدن آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی در ادبیات حکومتی رایج و فراگیر است. طیفی از طرفداران آیت‌الله خامنه‌ای نیز تلاش دارند تا استفاده از پیشوند "امام" برای رهبر فعلی جمهوری اسلامی را مرسوم کنند که تاکنون این موضوع فراگیر نشده است.

از سوی دیگر امام‌زاده‌ها که در ایران پرتعداد هستند از قدیم برای ایرانیان مذهبی مورد احترام بوده‌اند اما در سال‌های گذشته افزایش تعداد امام‌زاده‌ها و انتشار اخباری درباره سوءاستفاده‌های مالی از این اماکن مذهبی، باعث انتقادات فراوانی شده است.

XS
SM
MD
LG