لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

کاهش مناطق پرواز ممنوع در ایران با هدف افزایش درآمد ترانزیت


مدیر عامل شرکت فرودگاه‌های ایران با بیان این که هم‌اکنون ۲۶۱ منطقه ممنوعه پروازی در ایران وجود دارد، گفت با تصویب شورای عالی امنیت ملی و رایزنی این نهاد با ستاد کل نیروهای مسلح، تصمیم گرفته شده است که تعداد آنها به ۵ منطقه کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، محمدعلی ایلخانی روز دوشنبه در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره کاهش مناطق ممنوعه پروازی در آسمان ایران گفت «طبق این برنامه تنها مناطق هسته‌ای کشور همچنان پرواز ممنوع خواهند ماند.»

به گفته آقای ایلخانی پرواز در دیگر مناطق آسمان ایران برای شرکت‌های خارجی در ارتفاع ۳۰ هزار پایی، و برای شرکت‌های داخلی در ارتفاع ۲۸ هزار پایی امکان‌پذیر است.

وی در ادامه گفت کاهش مناطق ممنوعه پروازی از یک سو به توسعه ترافیک هوایی کشور منجر خواهد شد و از سوی دیگر در امنیت و ایمنی پروازها نقش مستقیم خواهد داشت.

این مقام مسئول ایرانی اوایل مرداد ماه به خبرگزاری ایلنا گفته بود پس از سقوط هواپیمای مسافری خطوط هوایی مالزی در شرق اوکراین، و همچنین بحران اخیر در عراق، تمایل شرکت‌های هوایی خارجی برای عبور از آسمان ایران افزایش چشم‌گیری یافته و می‌توان از این طریق، درآمد ۵۰ میلیون دلاری داشت.

این در حالی است که به گفته آقای ایلخانی، در آمد ایران از محل پروازهای ترانزیت در سال گذشته، حدود ۱۲۰ میلیون دلار بوده است.

مدیر عامل شرکت فرودگاه‌های ایران همچنین گفته است به جهت افزایش امنیت هوایی در کشور، یک مسیر جدید از هفته گذشته ایجاد شده که از غرب خلیج فارس تا مرزهای هوایی ترکیه ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG