لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۰

بحران عراق و سقوط هواپیما در اوکراین، ترانزیت کالا از ایران را رونق داد


عکس آرشیوی از صف کامیون ها و تریلرهای حامل کالا برای عبور از مرز مشترک ایران و ترکیه
عکس آرشیوی از صف کامیون ها و تریلرهای حامل کالا برای عبور از مرز مشترک ایران و ترکیه

درگیری‌های عراق و همچنین سقوط هواپیمای مسافری خطوط هوایی مالزی در مناطق شرقی اوکراین، موجب رونق نسبی مسیرهای زمینی و هوایی ایران برای ترانزیت کالا و مسافر شده است.

تصوایر منتشر شده در رسانه‌های ایران، صف طولانی ۱۲ کیلومتری کامیون‌ها و تریلی ها در مرز ترکیه با ایران را نشان می‌دهند. خبرگزاری ایرنا می‌گوید تصمیم رانندگان برای عبور از خاک ایران به جای عراق، دلیل اصلی این ترافیک طولانی است.

ناامنی‌ها در عراق پس از حملات خرداد ماه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) افزایش یافته است. ویدئویی از پیکارجویان افراطی سنی «دولت اسلامی» منتشر شده که در آن تعدادی از رانندگان ترانزیت ترکیه به دست آنها اسیر شده‌اند. برخی از آنها حتی توسط داعش به قتل رسیدند، اما تعدادی هم آزاد شدند.

با وجود فروکش کردن حملات داعش پس از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی در سرزمین‌های تحت اشغال خود در ماه گذشته، مسیر ترانزیت کالا از ترکیه به جنوب عراق همچنان ناامن است.

مسعود کرباسیان، رئیس گمرک ایران می‌گوید مذاکراتی با مقام‌های ترکیه داشته تا ایران بتواند خدمات بیشتری به رانندگان ترکیه برای ترانزیت کالا بدهد.

البته هنوز مسیرهای جاده‌ای ایران مناسب نیست و رئیس گمرک می‌گوید برنامه‌های ایران برای تعریض جاده‌ها دو هفته دیگر به پایان می‌رسد.

رونق ترانزیت کالا از مسیر ایران فقط بخاطر افزایش درگیری‌ها در عراق نیست؛ هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافری مالزیایی و سقوط آن در مناطق تحت کنترل شورشیان جدایی‌طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین هم موجب رونق مسیر هوایی ایران شده است.

حدود ۱۰ روز پیش، پرواز شماره ۱۷ خطوط هوایی مالزی که از آمستردام هلند به مقصد کوالالامپور در حرک بود، بر فراز اوکراین مورد اصابت موشک قرار گرفت و همه مسافران و خدمه آن کشته شدند.

محمدعلی ایلخانی، سرپرست فرودگاه‌های ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است که بعد از سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین، ایران درآمد ۵۰ میلیون دلاری خواهد داشت.

برخی گزارش‌ها حکایت دارد که برخی شرکت‌های هوایی ترجیح می‌دهند از مسیر پروازی ایران برای عبور استفاده کنند؛ از جمله خود شرکت هواپیمایی مالزی.

XS
SM
MD
LG