لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

گزارش «سی ان بی سی» از اهمیت حمله تروریستی اخیر در ایران بیش از نشست تازه اوپک


هالی الیات در گزارشی در وبسایت «سی ان بی سی»

یک تحلیلگر امور نفتی می گوید توجه بازار نفت متوجه نشست آخر هفته اوپک در الجزایر بود، اما حمله تروریستی شنبه در ایران می تواند تبعات امنیتی جدی برای مهم ترین منطقه تولید نفت در جهان داشته باشد.

هلیما کرافت، از مدیران شرکت «بازار سرمایه آر بی سی» می گوید: «ما معتقدیم حمله تروریستی شنبه پر پیامدترین واقعه آخر هفته است و احتمالا به دشمنی از پیش خطرناک خاورمیانه دامن خواهد زد.»

روابط ایران و عربستان سعودی طی دهه ها پر فراز و نشیب بوده است. با وجود عضویت هر دو کشور در اوپک، تهران و ریاض برای نفوذ ژئوپولیتیک و مذهبی در منطقه رقابت می کنند. کرافت می گوید در این پس زمینه حمله اهواز می تواند جرقه یک جنگ گسترده تر منطقه ای را بزند.

هلیما کرافت، کریستوفر لونی و مایکل ترن در یادداشتی می گویند «با توجه به هشدار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به گرفتن انتقامی مرگبار و فراموش نشدنی علیه مسببین، از نظر ما خطر تبدیل جنگ سرد منطقه به جنگی داغ افزایش یافته است. ما همچنان ادعا می کنیم که خطر چنین برخورد بر هم زننده ثباتی با آشکار شدن اثر کامل تحریم های اقتصادی که برای تغییر شدید رفتار رژیم حاکی طراحی شده است، بیشتر خواهد شد».

شرکت بازار سرمایه «آر بی سی» در پی حمله شنبه در اهواز، ایران و عربستان سعودی را در فهرست کشورهای «تحت نظر اوپک» قرار داد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG