لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

مجلس احمدی نژاد را استیضاح می کند؟


مجلس احمدی نژاد را استیضاح می کند؟
مجلس احمدی نژاد را استیضاح می کند؟

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از تهران می گوید مجلس شورای اسلامی امروز محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری را با ارائه لیستی بلند از اتهامات، از جمله مدیریت غلط براقتصاد، و به مبارزه طلبیدن قدرت و اختییارات رهبر ارشد کشور، به سئوال کشید.

احمدی نژاد در تاریخ ایران نخستین رئیس جمهوری است که برای پاسخگوئی به مجلس کشانده می شود - که ضربه ای جدی به موقعیت اومحسوب می شود و وی را با قانون گذاران و تشکیلات قدرتمند روحانیون رو در رو و درگیر می کند.

قانون اساسی به مجلس حقی قانونی می دهد که از رئیس جمهوری سئوال کند، اما مجلس تا کنون هیچگونه گامی در جهت تضعیف وجهه و اعتبار احمدی نژاد برنداشته بود، که اکنون می تواند در صورتیکه قانون گذاران پاسخ های وی را قانع کننده تشخیص ندهند، به استیضاح وی بیانجامد.

علی مطهری، نماینده محافظه کارو چهره سرشناس مخالف رئیس جمهوری، پرسش هائی را در ۱۰ مورد از احمدی نژاد در جلسه علنی مجلس قرائت کرد، که مستقیما از رادیوی دولتی نیز پخش می شد.

در کانون بعضی ازسئوالاتی که بیشترین قدرت ضربه زدن را داشت، مقاومت احمدی نژاد در مقابل آیت الله علی خامنه ای رهبر ارشد و تصمیم گیر نهائی در تمامی امور کشور، در مورد گزینش مسئول امور اطلاعاتی کشور بود.

رئیس جمهوری که همراه با هشت وزیر ارشد کابینه به مجلس آمده بود همچنین در باره ترقی شدید قیمت ها و کوتاهی در اختصاص بودجه برای متروی تهران نیز مورد سئوال قرار گرفت.

او متهم به سرعت دادن به اجرای برنامه ریاضت های اقتصادی برای حذف یارانه های انرژی و موادعذائی، و ترقی دادن قیمت ها برای طبقه متوسط و ندار شد.

احمدی نژاد مدعی شد که دولت او از هر دولتی پیش از او پول بیشتری برای شهرداری ها فراهم کرده است، و افزود که ترقی قیمت ها هیچ ربطی به حذف یارانه ها نداشته است.

پرسش های گزنده دیگر راجع به حمایت احمدی نژاد از شاگرد و دستیار ارشدش، اسفندیار رحیم مشائی بود که تندروها وی را به رهبری جریانی انحرافی متهم ساخته اند که می تواند حکومت اسلامی را تضعیف کند و نظام اسلامی را به خطر بیاندازد. بعضی از روحانیون حتی ادعا می کنند مشائی برای منحرف ساختن ذهن احمدی نژاد سراغ جادوگری رفته است.

احمدی نژاد بجای دادن پاسخی مستقیم فقط گفت که وی از تاریخ ایران حمایت می کند و از این بابت هم متاسف نیست.

احمدی چندین بار گفت که قصدش شوخی کردن با قانون گذاران است.

یکی از نمایندگان گفت اینجا جای شوخی کردن نیست. اینجا مجلس است. محمد رضا خباز، با لحنی خشمگین در جلسه مجلس گفت، رئیس جمهوری حق ندارد به قوه مقننه توهین کند.

حرف های پایانی احمدی نژاد بیشترین جار و جنجال را برانگیخت. او گفت سئوال ها چندان هم سخت نبود و افزود بنظرم سئول ها توسط کسانی تنظیم شده بود که جزو دریافت کنندگان مدرک لیسانس با فشار دادن یک دکمه بوده اند. اگر با خودم مشورت می کردید می توانستید سئوالات بهتری مطرح کنید. رئیس جمهوری گفت باید به او برای جواب دادن به سئوالات نمره خوبی بدهند و افزود اگر یک ذره کمتر از ۲۰ باشد بی انصافی است.

بسیاری از قانون گذاران کارنامه احمدی نژاد را خشمگینانه رد کردند و می گویند او بجای دادن پاسخ هائی مودبانه به مجلس منتخب مردم به آن اهانت کرده است.

مصطفی رضا حسینی، یکی از نمایندگان گفت لحن رئیس جمهوری در تمامی مدت سخنرانی اش توهین کننده بود. او همانگونه که پیش بینی می شد از پاسخ دادن به سئوالات طفره رفت.

قدرت الله علی خانی یکی دیگز از نمایندگان گفت مجلس اکنون بیشتر علیه رئیس جمهوری است. او به مجلس احترام نگذاشت. امیدوارم اقدام بعدی استیضاح احمدی نژاد باشد.

XS
SM
MD
LG