لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

نامه‌نگاری محمود احمدی‌نژاد به باراک اوباما: "این نامه سیاسی نیست"


محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواستار رفع توقیف دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران شده و گفته که این تصمیم دستگاه قضایی آمریکا "یک نقطه تاریک" در تاریخ روابط "غیرعادلانه دو کشور" است.

وبسایت رسمی محمود احمدی‌نژاد، روز دوشنبه ۱۸ مرداد خبر داد که رئیس جمهوری سابق ایران نامه‌ای به رئیس جمهوری ایالات متحده نوشته و این نامه به سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا تحویل داده شده است.

آقای احمدی‌نژاد در این نامه با یادآوری شعار انتخاباتی باراک اوباما مبنی بر "تغییر" عنوان کرده که در دوره ریاست جمهوری آقای اوباما نیز "سیاست ها و روند خصمانه گذشته کمابیش به شکل دیگری ادامه پیدا کرد."

او با تاکید بر این که نامه‌اش "مطلقا جنبه سیاسی" ندارد از ریاست جمهوری آمریکا خواسته تا با رفع توقیف حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران، اجازه ندهد "این لکه ننگ و نقطه تاریک و حادثه تلخ در تاریخ روابط یکسویه و غیرعادلانه دو کشور" به نام باراک اوباما ثبت شود.

رای بی بازگشت

دیوان‌عالی فدرال آمریکا روز اول اردیبهشت، حکم پیشین دادگاه‌های این کشور مبنی بر پرداخت حدود دو میلیارد دلار غرامت را از محل دارایی‌های توقیف شده ایران در ایالات متحده تایید کرد. این مبلغ به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی که ایران در آنها مسئول شناخته شده است تعلق خواهد گرفت.

حسن روحانی و چندین مقام دولتی، دولت محمود احمدی‌نژاد را متهم کرده‌اند که با "بی‌احتیاطی" باعث شده تا اموال ایران در اختیار دادگاه های آمریكایی قرار بگیرد.

مقامات دولت ایران تاکنون چندین بار به این حکم اعتراض کرده‌اند اما جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که موضع آمریکا درمورد این رای ثابت است.

آقای احمدی‌نژاد پس از مدتی سکوت، دور جدیدی از سفرها و سخنرانی‌های خود را آغاز کرده و طرفداران دولت می‌گویند این اقدامات در راستای تبلیغات او برای انتخابات دور بعدی ریاست جمهوری است.

XS
SM
MD
LG