لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

عبدالله عبدالله برای گفتگو با مقامات ایران به تهران سفر می کند


عبدالله قرار است در ایران با آیت الله خامنه ای دیدار و گفتگو کند.
عبدالله قرار است در ایران با آیت الله خامنه ای دیدار و گفتگو کند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان قرار است به ایران سفر و با آیت الله خامنه ای، رهبر ایران و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار و گفتگو کند.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، در این سفر حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی و چند مقام دیگر آقای عبدالله را همراهی کنند و قرار است سیاسی، امنیتی و اقتصادی مورد گفتگو قرار بگیرد.

تواب غورزنگ سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به صدای امریکا گفت:"هدف این سفر گسترش روابط دو کشور و ارزیابی کمیته‌های مشترک افغانستان و ایران در بخش‌های امنیتی و اقتصادی است.

به گفته آقای غورزنگ، افغانستان و ایران چندی پیش برای ایجاد همکاری‌های درازمدت، کمیته‌هایی را به کار گماشته بودند تا چارچوبی را برای تنظیم و هماهنگی همکاری‌های امنیتی و اقتصادی ایجاد کنند.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، وی گفت: "همچنان در این سفر بعضی توافقنامه‌های همکاری بین‌الوزارتی نیز امضا می‌شود."

عبدالطیف نظری استاد روابط بین‌الملل به بخش دری صدای آمریکا گفت: به هر میزانی که روابط افغانستان با کشورهای همسایه و منطقه گسترش یابد و بر اساس احترام و منافع متقابل باشد، می‌تواند به نفع افغانستان باشد.

به گزارش خبرگزاری ها در ایران، عبدالله عبدالله روز دوشنبه وارد تهران می شود و به بندر چابهار در جنوب شرق ایران نیز خواهد رفت.

ایران می گوید در چابهار، او صادرات و واردات کالاهای افغانستان از این بندر را بررسی می کند.

XS
SM
MD
LG