لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۴

امیرعبداللهیان از طالبان خواست «امنیت نمایندگی‌های ایران در افغانستان» را تامین کند


حسین امیرعبداللهیان در دیدار با امیرخان متقی - آرشیو
حسین امیرعبداللهیان در دیدار با امیرخان متقی - آرشیو

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اواخر روز شنبه در گفت‌و‌گویی تلفنی با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان، بار دیگر گفت تهران نگران امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک خود در افغانستان است.

ساختمان سفارت ایران در کابل و کنسول‌گری‌های جمهوری اسلامی در هرات، مزارشریف، قندهار و جلال آباد است.

آقای عبداللهیان تامین امنیت نمایندگی‌ها را وظیفۀ کشور میزبان عنوان کرد و گفت حکومت طالبان باید تدابیر امنیتی «کامل» برای سفارت ایران در کابل و کنسول‌گری‌هایش اتخاذ کند.

وزارت خارجه حکومت طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده است.

در هفته‌های گذشته، نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان شاهد اعتراضات متعدد گروهی از مردم افغانستان علیه آنچه بدرفتاری با مهاجران افغان در ایران می‌خوانند، بوده است.

ایران بیش از دو هفته پیش نماینده افغانستان در تهران را به دلیل حمله معترضان افغان به نمایندگی‌های دیپلماتیک خود در افغانستان، احضار کرده بود.

به نوشته آسوشیتدپرس، در اعتراضاتی که آن زمان در مقابل کنسولگری ایران در هرات انجام گرفت، معترضان شعار «مرگ بر ایران» سر می‌دادند و دروازه‌های کنسولگری به آتش کشیدند. اعتراضانی نیز مقابل سفارت ایران در کابل صورت گرفت.

افزایش اعتراضات اخیر در افغانستان به نحوه برخورد با مهاجران افغان در ایران در حالی است که آبان گذشته، شورای پناهندگان نروژ «ان آر سی»، اعلام کرد که از هنگام تصرف کابل توسط طالبان در ماه اوت، روزانه بین ۴هزار تا ۵ هزار افغان وارد خاک ایران شده‌اند.

طبق برآوردهای تهران از زمان روز کار آمدن طالبان در افغانستان شمار افغان‌های مقیم ایران از نزدیک به ۴ میلیون به ۵ میلیون نفر افزایش یافته است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران و چهره‌های عمدتا محافظه‌کار پیشتر از روی کار آمدن طالبان در افغانستان و خروج آمریکا استقبال کرده‌اند و سعی کرده‌اند سیاست‌های طالبان در زمینه‌های اجتماعی و مرزی در قبال ایران را کم اهمیت جلوه دهند.

XS
SM
MD
LG